Strona główna Artykuł sponsorowany Dlaczego warto dywersyfikować swoje oszczędności za pomocą lokat?

Dlaczego warto dywersyfikować swoje oszczędności za pomocą lokat?

0

Mimo że oprocentowanie lokat bankowych mogłoby być atrakcyjniejsze, wciąż są one najchętniej wybieranym produktem oszczędnościowym. Dlaczego?

fot. nadesłana, źródło: Adobe Stock

W dzisiejszych czasach możemy pomnażać swoje pieniądze na wiele sposobów, właściwie nie wstając od komputera. Inwestycje na giełdzie czy na rynku forex kuszą wysokimi zyskami, znacznie wyższymi niż na tradycyjnej lokacie. Niemniej wciąż aktualna jest zasada: produkty z potencjalnie wysokim zyskiem wiążą się też z dużym ryzykiem straty. 

Jeśli inwestorowi się poszczęści, może zarobić krocie – jeśli nie, straci część swoich pieniędzy, a w najgorszym wypadku nawet wszystkie. 

Lokata jako równoważnik ryzykownych inwestycji 

Dlatego też pewną część swoich oszczędności warto traktować jako rdzeń, którego nie używamy w bardziej ryzykownych operacjach, a traktujemy raczej jako środek do zapewnienia finansowej stabilizacji. Trudno jednak oczekiwać, aby pieniądze w ogóle nie pracowały. I wtedy właśnie można zastanowić się nad lokatą. 

Lokata bankowa to najpewniejszy i najbezpieczniejszy sposób oszczędzania. Mało tego, zakładając lokatę ze stałym oprocentowaniem już od razu możesz obliczyć, ile dokładnie wyniesie twój zysk. Nigdy nie stracisz kapitału, nie istnieje ryzyko zmniejszenia oszczędności. 

O czym musisz pamiętać, decydując się na lokatę bankową? 

Zerwanie lokaty przed terminem jej zakończenia niemal zawsze oznacza utratę wypracowanych dotąd odsetek. Co prawda wraca do ciebie wpłacony kapitał, ale już bez żadnego zysku. 

Z tego względu lepiej założyć kilka lokat na niższe kwoty w kilku bankach niż jedną na dużą sumę w jednej instytucji. Po pierwsze, jeżeli okaże się, że będziesz potrzebować pieniędzy i musisz zerwać lokatę, nie stracisz wypracowanych odsetek od całości swoich oszczędności, ale tylko z jednego depozytu – pozostałe będą pracować bez zmian. 

Takie rozwiązanie jest wskazane szczególnie przy wieloletnich inwestycjach, w przypadku których wzrasta prawdopodobieństwo, że pojawi się konieczność przedwczesnej wypłaty środków.  

Po drugie, depozyty zakładane na niższe kwoty są zwykle lepiej oprocentowane. Możesz się o tym przekonać choćby w internetowym rankingu lokat. 

Po trzecie wreszcie, przy dużych sumach skorzystanie z usług wielu instytucji bankowych jest po prostu bezpieczniejsze. Warto lokować je według schematu: 100 tys. zł w banku A, 100 tys. zł w banku B, kolejne w banku Y i tak dalej. 

Co prawda polski system bankowy jest bardzo stabilny i raczej nie spodziewamy się niewypłacalności któregoś z banków w najbliższych latach, ale z drugiej strony – ostrożności nigdy za wiele. Musisz pamiętać, że twoje depozyty są chronione w jednej instytucji do równowartości 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł) w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a nadwyżkę ponad tę kwotę w razie bankructwa banku bardzo trudno będzie odzyskać (jeśli w ogóle). 

Niemniej, musisz przyznać, że system ochrony środków w bankach wygląda solidnie. Dlatego też, choć na pierwszy rzut oka lokata pod kątem potencjalnych zysków wydaje się produktem znacznie mniej atrakcyjnym niż np. akcje, ma nad nimi jedną zasadniczą przewagę: jest zabezpieczana. 

/Artykuł sponsorowany/

 

Poprzedni artykułNeptuny wystartowały w krajowych czempionatach [FOTO]
Następny artykułBędzie nowy parking przy świdnickiej stacji. Ma być udogodnieniem dla podróżnych