Od ponad 2 lat dawne przedszkole „Koniczynka” na Osiedlu Sudeckim w Świebodzicach stoi puste. O placówkę toczył się bój pomiędzy prywatnym dzierżawcą a gminą. Na mocy wyroków sądowych przedszkole zakończyło w tym miejscu działalność. Świebodzicki magistrat poinformował, że obiekt przejdzie gruntowny remont i powstanie w nim żłobek.

Na początku lipca 2022 roku ówczesna najemczyni budynku, która przez 12 lat prowadziła w nim przedszkole, zawiadomiła rodziców o zakończeniu działalności w tym miejscu w związku z eksmisją, która była wynikiem przegranego z gminą procesu. Burmistrz Paweł Ozga już w 2020 roku informował, że umowa była zawarta na 10 lat i nie została przedłużona ze względu na „niewystarczające warunki bytowe dla dzieci”. Budynek został opróżniony, 60 dzieci trafiło do innych przedszkoli.
— W środę, 20 listopada w Ratuszu burmistrz Miasta Paweł Ozga oraz przedstawiciele wykonawcy firmy SK Construktion&Development Sp z o.o. w obecności skarbnik miasta Moniki Kupczyńskiej oraz kierownik Wydziału IT Magdaleny Osiewacz-Drab, podpisali umowę na realizację zadania pod nazwą „ Przebudowa Żłobka Miejskiego na 48 miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3 przy Osiedle Sudeckie 12 w Świebodzicach”. Na realizację zadania gmina pozyskała dotację w wysokości 3 456 872,60 zł – poinformowała Marlena Mech z wydziału promocji Świebodzic.
Jak podaje gmina, inwestycja realizowana będzie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Prace budowlane obejmują przebudowę istniejącego budynku i zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Gmina planuje nowoczesny i przyjazny dla najmłodszych obiekt całkowicie bez barier architektonicznych. Łączny kosz inwestycji to: 3 286 560,00 zł, a zakończenie prac planowane jest na listopad 2025 r.
Zadanie jest dofinansowane z Krajowego Planu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach inwestycji A4.2.1. pn Wsparcie programów dofinansowania miejsc opieki nad dziećmi 0-3 lat (żłobki, kluby dziecięce) w ramach Maluch + 2022-2029, realizowanego z wykorzystaniem funduszy UE.
/red./


![Su-22M4 w pełnej okazałości. Samolot stał się ozdobą lądowiska w Świebodzicach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/SU-22-4-238x178.jpg)


![Płonęła trawa, zapalił się garaż [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/20260314_Pozar_Garazu_w_Strzegomiu-mix-100x75.jpg)
![Zderzenie na skrzyżowaniu Wrocławskiej z Wodną [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Wroclawska-kolizja-2026.03.14-mix-100x75.jpg)

![Znane ballady i filmowe piosenki Barbry Streisand na koncercie w Świdnicy. Wygraj zaproszenie [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Daria-Iwan_kadr-100x75.jpg)
![Nowe show Cyrku Wictoria już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/page_-fot.-Cyrk-Wictoria-100x75.jpg)