Strona główna Kultura Twórcy świdnickiej kultury z nagrodami. Rozpoczął się nowy sezon artystyczny

Twórcy świdnickiej kultury z nagrodami. Rozpoczął się nowy sezon artystyczny [FOTO]

0

Artystka, akwarelistka i edukatorka plastyczna Marta Ciućka oraz Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” odebrali nagrody kulturalne Prezydenta Świdnicy. Uroczystość w miejskim teatrze tradycyjnie zainaugurowała nowy sezon kulturalny. Był też czas na podsumowania artystycznych działań minionego roku i zapowiedzi wydarzeń, jakie w najbliższym czasie nas czekają.

Prawie 85 tys. ludzi przewinęło się w poprzednim sezonie przez Świdnicki Ośrodek Kultury i mam tu na myśli tylko i wyłącznie tych, którzy przyszli oglądać różnego rodzaju imprezy i wydarzenia. Były inicjatywy, które zorganizowano po raz pierwszy. Podróżnicy i odkrywcy zjechali się na przykład na pierwszą edycję Kolumbów. […] Było 25-lecie Festiwalu Bachowskiego. Był kryształowy benefis Alchemii Teatralnej i 40-lecie Galerii Fotografii. 3 lata ma już Festiwal Szkicowania i w połowie sierpnia trudno znaleźć miejsce noclegowe w Świdnicy – wymieniał działania ubiegłego sezonu artystycznego redaktor Jan Pelczar, który ponownie poprowadził galę. W podsumowaniach nie zabrakło też bogactwa m.in. wystaw i warsztatów Muzeum Dawnego Kupiectwa, ale też spotkań autorskich, ekspozycji, zajęć i zachęcających do czytelnictwa inicjatyw w Miejskiej Bibliotekarce Publicznej w Świdnicy.

Uroczystość była okazją do uhonorowania kolejnych twórców świdnickiej kultury. W tym roku prezydent Świdnicy przyznała dwie nagrody kulturalne. Jedną z nich – za zasługi w zakresie edukacji plastycznej, a w szczególności za organizację Festiwalu Miejskiego Szkicowania – odebrała Marta Ciućka. – Jestem bardzo wzruszona. Jest to pierwsza tego typu nagroda. Zaczęło się od skromnego marzenia i fascynacji miastem, którym chciałam się podzielić z innymi ludźmi nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Okazało się, że z tego może wyjść coś fajnego. Powstała impreza, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i ten zachwyt nad pięknym miastem nie tylko utrzymuje się u mnie, ale też zatacza coraz szersze kręgi u osób zachwyconych naszą Świdnicą – mówiła artystka.

Marta Ciućka to plastyczka, z zamiłowania akwarelistka, która od blisko 30 lat zajmuje się grafiką komputerową. Zawodowo od 2015 roku związana jest ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, jako specjalista ds. grafiki i wystawiennictwa. Podczas swojej pracy zaangażowała się w tworzenie kreatywnych wydarzeń, m.in.: organizowała i prowadziła familijne warsztaty plastyczne, stworzyła grupę akwarelową, która spotyka się cyklicznie w Galerii Fotografii, organizuje tzw. „małe plenery wyjazdowe”. Jest inicjatorką Targów Talentów, Twórczości i Rękodzieła oraz Międzynarodowego Festiwalu Miejskiego Szkicowania. Koordynuje cykliczne spotkania grupy Urban Sketchers Świdnica. Aktywnie promuje akwarelę i Świdnicki Ośrodek Kultury poprzez własne wystawy.

Drugą nagrodę kulturalną – w szczególności za popularyzowanie i opowiadanie historii Polski i Polaków, przyznano Świdnickiemu Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych. Statuetkę odebrali nauczyciele i pasjonaci historii Krzysztof i Edyta Dworenko-Dworkin z SPH Świdnica. – Cieszę się, że historia, która wydaje się nudna, może ożywać chociaż podczas rekonstrukcji, eventów, dioram i uświetnia wydarzenia poprzez strój – dziękowali za kolejne wyróżnienie świdniccy rekonstruktorzy.

Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” – formalnie istnieje od 2018 roku, jednak działało już znacznie wcześniej jako nieformalna grupa stylizacji historycznych „GSH Świdnica”. Ich celem jest nie tylko ukazywanie historii ale również edukacja, popularyzacja wiedzy historycznej oraz oddawanie hołdu tradycji i przodkom. W latach 2013 – 2024 Stowarzyszenie zrealizowało prawie 100 projektów. Członkowie grupy brali udział w wielu produkcjach filmowych, m.in. takich jak: „Kamienie na szaniec”, „Miasto 44”, „Czas honoru”, „Most szpiegów”, „Kurier” czy „Raport Pileckiego”. Uczestniczyli także w widowiskach i rekonstrukcjach historycznych organizowanych w wielu miastach w Polsce. Jednym z pierwszych było widowisko historyczne – „Drogi do wolności”, które w czerwcu 2014 roku było zaprezentowane przed prezydentem Barackiem Obamą oraz innymi zaproszonymi głowami państw. Świdniczanom przybliżają realia minionych lat biorąc udział m.in. w miejskich uroczystościach organizowanych w rocznicę Powstania Warszawskiego, Bitwy Warszawskiej, z okazji Święta Niepodległości. Popularyzują historię miasta. Realizując projekt „IX wieków historii Świdnicy jej wybitni przedstawiciele” zaprezentowali mieszkańcom postaci m.in.: Marii Kunitz, Anny Świdnickiej, Mieczysława Kozara Słobódzkiego czy Bolka II. Udział w wydarzeniach lokalnych i ogólnopolskich  odgrywa ważną rolę w popularyzacji wiedzy historycznej. Dzięki autentycznym rekonstrukcjom i interakcji z publicznością, czynią historię bardziej przystępną i zrozumiałą.

Podczas wydarzenia przekazano również symboliczną statuetkę „Mecenasa Kultury” firmie Spelltech Sp. z o.o. z Torunia, w podziękowaniu za wsparcie różnorodnych działań kulturalnych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy, m.in. organizację „Żywej Biblioteki”.

Nowy sezon kulturalny 2024/2025 w Świdnicy uświetnił koncert „Krakowskie klimaty” w wykonaniu Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego. A jakie wydarzenia kulturalne wkrótce rozpoczną się w Świdnicy? To na pewno zapowiadana wystawa „Z biegiem szyn – 180 lat świdnickiej kolei” w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wernisaż tej nowej ekspozycji z kuratorskim oprowadzaniem zaplanowano na piątek, 4 października na godz. 18.00. Wkrótce też miłośników kina czeka 10. odsłona Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. W Świdnicy trwać on będzie od 22 do 27 października.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/

Poprzedni artykułBezpłatne badania w mammobusie już w przyszłym tygodniu
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń