Strona główna Kultura Świdnicki Festiwal Filmowy już z pełnym programem. Jakie spotkania i projekcie filmowe...

Świdnicki Festiwal Filmowy już z pełnym programem. Jakie spotkania i projekcie filmowe w tym roku?

0

W tym roku Festiwal Filmowy Spektrum skończy okrągłe 10 lat. Na festiwalową publiczność, zarówno w czeskim Trutnovie, jak i w polskiej Świdnicy, czeka mnóstwo dobrego kina, spotkań z twórcami, doświadczeń w premierowej strefie XR oraz wydarzeń towarzyszących. Widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 70 tytułów, w tym krótkie metraże z całego świata, a także filmy pełnometrażowe z największych tegorocznych festiwali filmowych, a z okazji urodzin w świdnickim klubie Bolko zaplanowano też koncert, DJ-sety oraz bingo i lokalną wersję familiady. W Świdnicy święto kina odbędzie się od 22 do 27 października.

10. jubileuszowy Festiwal Filmowy SPEKTRUM w Świdnicy zainauguruje przedpremierowy pokaz filmu „Simona Kossak”. Tuż po nim planowane jest spotkanie z aktorką Sandrą Drzymalską, która wcieliła się w postać słynnej polskiej biolożki. Fot. Jarosław Sosiński, źródło: SPEKTRUM FESTIWAL

Otwarcie i zamknięcie

Świdnicką odsłonę Spektrum otworzy film „Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka. Po seansie publiczność spotka się z odtwórczynią głównej roli, Sandrą Drzymalską. Z kolei galę zamknięcia i rozdania nagród uświetni pierwszy w Polsce pokaz nagrodzonego w Sundance filmu „Fremont” wyreżyserowanego przez Babak Jalali.

Konkurs „1,2”

Nowością w programie jest Międzynarodowy Konkursu „1,2” na pełnometrażowe debiuty i filmy drugie. Do konkursu zakwalifikowane zostały tytuły niepokorne, wyróżniające się świeżym spojrzeniem na język filmowy. O nagrodę publiczności powalczy 5 filmy: „Toxic” – genialny zwycięzca MFF w Locarno, dopiero po raz drugi pokazywany w Polsce, czyli historia o dorastaniu w brutalnych i surowych warunkach; „Armand” (reż. Halfdan Ullmann Tøndel) – zdobywca Złotej Kamery w Cannes, świdrująca i niepokojąca opowieść o relacjach między rodzicami, nauczycielami i uczniami; „Afterparty” – mocny czeski akcent (podczas festiwalu odbędzie się spotkanie reżyserem tytułu, Vojtěchem Strakatým) w zmienny i wciągający sposób analizujący trudne relacje między ojcem-dłużnikiem i jego synem, a także dwa polskie tytuły dopiero co prezentowane podczas festiwalu w Gdyni: „Tyle co nic” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego oraz „Rzeczy niezbędne” wyreżyserowane przez Kamilę Taraburę.

SEKCJA SPEKTRUM

SPEKTRUM to serce festiwalu. W tej sekcji znalazło się 6 sześć tytułów – polskie i zagraniczne, od filmów wywołujących uśmiech aż po te, które na długo pozostawiają dreszcz na skórze. Świdnicka publiczność będzie miała okazję, aby przed kinową premierą zobaczyć obsypaną nagrodami podczas festiwalu w Gdyni „Dziewczynę z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna, a także zdobywcę Grand Prix tegorocznych Nowych Horyzontów, czyli „Wytłumaczenie wszystkiego” w reżyserii Gábora Reisza. W ramach tej sekcji odbędą się również pokazy filmów takich jak „Apetyt na więcej. La Cocina” (reż. Alonso Ruizpalacios) – brawurowa, dynamiczna i pulsująca opowieść o nowojorskiej kuchni, tętniącej marzeniami ludźmi z różnych stron świata – czy „To nie mój film” (reż. Maria Zbąska) – zaskakująco zabawna historia wypalającej się miłości, która ma szansę na ratunek, jeśli ekranowa para podoła wyzwaniu w formie pieszej, zimowej wyprawy wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

Pokazy specjalne

Jak co roku, w ramach festiwalu odbędzie się również pokaz filmowy w Areszcie Śledczym w Świdnicy w ramach sekcji ARESZT OTWARTY. Świdnicka publiczność obejrzy film dokumentalny „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” (reż. Eliza Kubarska) o pierwszej kobiecie świata i pierwszej osobie z Polski na najwyższych szczytach ziemi.

VHS HELL

Na Spektrum, po roku przerwy, powróci VHS HELL, czyli trójmiejski kolektyw, który organizuje pokazy filmów dystrybuowanych na kasetach wideo w Polsce w lata 80. i 90., aby przypomnieć najbardziej nieudane i kuriozalne, ale jednocześnie fascynujące tytuły, które można było znaleźć w wypożyczalniach. Świdnicka publiczność będzie miała niepowtarzalną szansę, aby na dużym ekranie obejrzeć film „Tammy i T-Rex”, bardzo dziwną komedię zainspirowaną „Parkiem Jurajskim”. Co więcej, tytuł zostanie zaprezentowany z lektorem na żywo improwizującym dialogi – w tej roli wystąpi Mateusz Gołębiowski.

SPEKTRUM: KIDS I SENIOR

W programie festiwalu znalazły się również sekcje SPEKTRUM KIDS i SPEKTRUM SENIOR. W ramach pierwszej z nich odbędą się familijne pokazy połączone z prelekcjami. Najmłodsi świdniczanie i świdniczanki w weekend obejrzą dwie animacje: „Psa i robota” oraz „Titinę”. Z kolei druga sekcja dedykowana jest starszym uczestnikom Spektrum, którzy będą mogli zobaczyć hit tegorocznych Nowych Horyzontów, czyli film „Moje ulubione ciasto” (reż. Maryam Moghaddam, Behtash Sanaeeha) opowiadający o miłości jednocześnie dojrzałej i szalonej, jak ta nastoletnia.

OKIEM MŁODYCH

Jedną z głównych osi Spektrum są międzynarodowe konkursy Okiem Młodych (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski). Świdnicę znów odwiedzą krótkie metraże młodych niezależnych twórczyń i twórców, od produkcji profesjonalnych po debiuty powstałe poza murami szkół filmowych. Podczas 10. edycji festiwalu widzowie zobaczą aż 41 filmów z różnych zakątków świata.

Wydarzenia towarzyszące

Festiwal Spektrum to przede wszystkim filmy i spotkania z twórcami, ale też rozmowy, dyskusje i wspólne spędzanie festiwalowych wieczorów. Od czwartku do soboty (24-26.10) w Klubie Bolko na świdnicką publiczność czekać będzie również program rozrywkowy. Odbędzie się m.in. lokalna odsłona familiady, koncert, DJ-sety, a także legendarne rozgrywki w bingo.

Festiwal Filmowy Spektrum odbędzie się w dniach 11-13 października 2024 roku w Trutnovie oraz 22-27
października 2024 roku w Świdnicy.

Program dostępny  jest na stronie festiwalu www.spektrumfestiwal.pl. Zakup karnetów i biletów możliwy jest w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury i na stronie www.sok.com.pl.

Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury, Wrocławska Fundacja Filmowa, Společenské centrum Trutnovska
Współorganizator: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej

/oprac. AN/
/Komunikat – Wrocławska Fundacja Filmowa/
/Materiały, zdjęcie – SPEKTRUM FESTIWAL/

Poprzedni artykułBoxy dachowe do małych samochodów – jakie wybrać, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń?
Następny artykułMłodzi w lokalnej społeczności. Zaproszenie na naradę dla dzieci i młodzieży