Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Skazani pracują przy usuwaniu skutków powodzi i porządkowaniu gminy Świdnica

Skazani pracują przy usuwaniu skutków powodzi i porządkowaniu gminy Świdnica [FOTO]

0

Wykonywanie prac porządkowych, głównie na obszarach dotkniętych przez powódź, zajmuje się czterech skazanych odbywających karę w Areszcie Śledczym w Świdnicy. Na początku października podpisano umowę w sprawie ich nieodpłatnego zatrudnienia.

Współpraca Aresztu Śledczego w Świdnicy i Gminy Świdnica została zainicjowana kilka tygodni wcześniej, kiedy pojawiła się konieczność pomocy przy usuwaniu skutków powodzi. Wtedy osadzeni ze świdnickiej jednostki, odpowiednio dobrani i zmotywowani przez funkcjonariuszy

Służby Więziennej, chętnie i aktywnie włączyli się w tą szlachetną inicjatywę, udowadniając tym samym swoje zaangażowanie w wykonywane zadania na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki temu udało się posprzątać wiele domostw, podwórzy i często nawet całych ulic z zalegających śmieci, które przyniosła powodziowa fala – mówi mł. chor. Barbara Furtak-Gałan, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Świdnicy.

Główne zadania były realizowane na terenach najbardziej poszkodowanych, w miejscowościach takich jak: Pszenno, Bystrzyca Dolna, Krzyżowa, ale także i w samej Świdnicy, gdzie usuwano worki z piaskiem, zalegające przy korycie rzeki, które posłużyły umacniania wałów kilka dni wcześniej. Na uwagę zasługuje fakt, że najczęściej w ten sposób pomagano osobom starszym, które same nie potrafiły sobie poradzić z tą trudną sytuacją, która ich dotknęła – wskazuje Furtak-Gałan. Wobec pozytywnych rezultatów prowadzonych działań podjęto decyzję o zawarciu umowy między dyrekcją Aresztu a gminą Świdnica, która umożliwia dalszą pomoc ze strony skazanych.

4 października 2024 roku mjr Bartłomiej Perlak, zastępca dyrektor Aresztu Śledczego w Świdnicy i Bartłomiej Strózik, wójt Gminy Świdnica, podpisali umowę w sprawie nieodpłatnego zatrudnienia skazanych. W świetle zawartej umowy czterech osadzonych, począwszy od 10 października 2024 roku wykonuje prace porządkowe, głównie w obszarach dotkniętych powodzią na terenie gminy wiejskiej Świdnica. Realizacja zadań przez skazanych spotyka się z bardzo dobrym odbiorem ze strony społeczeństwa. Dzięki zaangażowaniu skazanych z ulic znikają worki, gałęzie, stare przedmioty i inne elementy, które zostały zniszczone w wyniku powodzi – informuje rzecznik Aresztu Śledczego.

/Areszt Śledczy w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykuł„Ogromna mobilizacja ludzi o wielkich sercach”. Pobiegli dla walczącej z nowotworem Malwiny [FOTO/VIDEO]
Następny artykułŚwidnicki TBS przymierza się do kolejnej inwestycji. Budowa może pochłonąć ponad 40 mln złotych