Tematyczna instalacja w Żarowie powstanie z okazji 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza, którego Senat RP ustanowił jednym z Patronów Roku 2024. Wchodząc do niej będzie można zapoznać się z życiem i działalnością pisarza oraz posłuchać wybranych fragmentów jego powieści, anegdot i faktów biograficznych. Zostaną one przedstawione zarówno w formie formie dźwiękowej, jak i wizualnej.
„Budka Nietelefoniczna” powstała w 2016 roku. W kolejnej swojej edycji posłuży do promocji twórczości i osobowości Witolda Gombrowicza.
– Dzięki wsparciu od Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Budka Nietelefoniczna zostanie ustawiona na skwerze C. Kulmiza w Żarowie w nowej odsłonie graficznej i z nowym repertuarem. Projekt od 2024 roku będzie miał formę ciągłą, a treści prezentowane w instalacji będą zmieniane wg potrzeb mieszkańców Gminy Żarów – tłumaczy Tomasz Nycz, prezes Fundacji Inicjatywa B.
Repertuar Budki Nietelefonicznej został przygotowany we wsparciu Biblioteki Ślężańskiej i składać się będzie m.in. z fragmentów utworów: „Ferdydurke”, „Trans-Atlantyk”, „Autobiografia pośmiertna”, „Opętani: Drugi list”, „Dziennik”, „Bakakaj”, „Pornografia”, „Kosmos”, „Gombrowicz Bestiarium” oraz „Testament”.
Transkrypcja audialna fragmentów twórczości Witolda Gombrowicza została zrealizowana z udziałem mieszkańców i mieszkanek gminy Żarów. Wzięli w niej udział – Zuzanna Kleina, Monika Turzańska, Katarzyna Jasieczek-Rembisz, Joanna Nycz, Paulina Zywer, Ewelina Pawłowska, Agnieszka Kiełt, Elżbieta Cholewa, Igor Dróżdż oraz Emilia Kondratowicz.
– Do udziału w projekcie zaprosiliśmy głównie mieszkańców Gminy Żarów, którzy zgłosili się do grupy lektorskiej, a następnie użyczyli swoich głosów, które będzie można odsłuchać w aparacie Budki Nietelefonicznej. Bardzo często w realizacji miejskich inicjatyw staramy się włączać lokalną społeczność przez co projekt staje się bardziej atrakcyjny – dodaje Tomasz Nycz.
Otwarcie instalacji dźwiękowej w Żarowie w formie wernisażu odbędzie się 26 października o godz. 17.30 na skwerze C. Kulmiza przy ul. Krasińskiego w Żarowie. Wstęp wolny.
Organizator wydarzenia: Fundacja Inicjatywa B. Działalność została dofinansowana ze środków Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. Partner projektu: Gmina Żarów.
/oprac. AN/
/komunikat i zdjęcia: Fundacja Inicjatywa B/