„Gruzja – fascynująca podróż” to konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach współpracy Dolnego Śląska z Autonomiczną Republiką Adżarii.

W tym roku odbyła się VI edycja tego konkursu. Laureatką została Marcelina Wójcik z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy. Tytuł finalisty z Banacha uzyskali: Hanna Bednarska oraz Andrzej Mitranka.
W nagrodę Marcelina poleciała do Autonomicznej Republiki Adżarii ze stolicą w Batumi. Wyjazd trwał tydzień i uczestnicy zwiedzili Batumi oraz znajdujące się w okolicy: Twierdzę Gonio rzymską fortyfikację umiejscowioną przy ujściu rzeki Czoroch do Morza Czarnego, Park Narodowy Mitrala został założony w 2006 roku, występują tam unikalne okazy roślin oraz rzadko spotykane zwierzęta, oraz Kanion Martvili, jedno z najpiękniejszych miejsc w Gruzji .
Oprócz zwiedzania uczestnicy spróbowali wyjątkowej kuchni gruzińskiej oraz mieli okazję poznać gruzińską młodzież.W ostatni dzień uczniowie zwiedzili Kutaisi – drugie największe miasto w Gruzji. Zwiedzili tam Jaskinię Prometeusza czy Katedrę Bagrata. Jaskinia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych jaskiń na świecie.
– Wyjazd do Autonomicznej Republiki Adżarii mogę uznać za bardzo udany.Poznałam tam wspaniałych ludzi , którzy bardzo ciepło nas
przyjęli. Sami Gruzini są bardzo pomocnymi, uprzejmymi i przyjaźnie nastawionymi do Polaków ludźmi. Gruzińska kultura jest niezwykle
bogata i interesująca. Posiada ona wiele tradycji np. supra jest to uczta z suto zastawionymi stołami. Krajobrazy Gruzji są bardzo
różnorodne, znajdują się tam wysokie góry oraz bujna roślinność. Kanion Martvili jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Gruzji, malownicze krajobrazy i przyroda zapierają dech w piersiach.Mogę polecić każdemu wyjazd do Gruzji i stwierdzić, że był to jeden z najlepszych wyjazdów w moim życiu – mówi Marcelina.
/inf. i udostępnienie zdjęć II LO w Świdnicy/

![Ławeczka dla zakochanych stanęła w Parku Centralnym [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/02/Park-Centralny-lawka-dla-zakochanych-2026.02.13-3-238x178.jpg)




![Ewakuacja mieszkańców. Mężczyzna groził wysadzeniem budynku [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/02/WhatsApp-Image-2026-02-12-at-05.31.12-100x75.jpeg)

![Pączki królowały na zdjęciach Czytelników. Kto otrzymał słodkie nagrody? [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/02/kadr_-fot.-Paula-Lucyk-100x75.jpg)
![Orkiestra Księżniczek wkrótce wystąpi w Teatrze Muzycznym Capitol [ROZWIĄZANIE KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/02/Orkiestra-Ksiezczniczek-fot.-TOMCZYK-ART-5-100x75.jpeg)