Na chwilę obecną sytuacja na terenie powiatu świdnickiego, jeśli chodzi o jakość wody wodociągowej, jest stabilna. Czuwają nad tym wszyscy zarządcy wodociągów – przekazano w komunikacie zamieszczonym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy (datowany: 15.09.2024 r., stan na godz. 21.58).
– Na terenach dotkniętych powodzią mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej. Najlepiej korzystać z wody butelkowanej. Woda kranowa może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. Szczegółowe informacje dotyczące przydatności do spożycia wody kranowej są dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Woda z zalanych prywatnych studni nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi, konieczna będzie dezynfekcja studni i badania wody – informowali wcześniej pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Komunikat odnoszący się do sytuacji w powiecie świdnickim wydała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy, w związku z zaistniałą sytuacją powodziową informuje, że w przypadku zalania indywidualnych ujęć wody (np. studni przydomowych), woda pochodząca z tych ujęć nie nadaje się do spożycia i do utrzymania higieny osobistej, ponieważ najprawdopodobniej uległa skażeniu – poinformowano.
– Według informacji zamieszczonej w dniu (15.09.2024, godz. 11:21) na stronie internetowej Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Strzegomiu wystąpiło zagrożenie zalania ujęć wody w Żelazowie oraz Olszanach. W związku z powyższym może dojść do sytuacji w jakiej woda nie będzie nadawała się do spożycia. Zalecamy zaopatrzyć się w zapas wody pitnej w razie potrzeby wyłączenia pracy stacji – dodano. Dotyczy to mieszkańców miejscowości: Strzegom, Olszany, Stanowice, Grochotów, Międzyrzecze, Stawiska, Granica, Modlęcin, Morawa, Wieśnica, Graniczna, Skarżyce, Tomkowice, Żelazów, Żółkiewka, Kostrza, Rogoźnica, Goczałków, Goczałków Górny, Godzieszówek.
/PSSE Świdnica, opr. mn/