Strona główna Wydarzenia Świdnica Młodzież pamiętała o 85.rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Ma ważny powód

Młodzież pamiętała o 85.rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Ma ważny powód [FOTO]

0

Nie tylko odległa historia z kart podręczników skłania społeczność Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy do wspominania wydarzeń z 17 września 1939 roku. To właśnie wtedy Polska dostała cios w plecy za sprawą Związku Sowieckiego. Wielu Polaków po te agresji została wywieziona w głąb Rosji, wielu straciło życie, w wśród nich był syn patrona MDK, Bogusław Kozar-Słobódzki.


Syn kompozytora pieśni wojskowych, który po wojnie osiadł w Świdnicy, wraz z 20 tysiącami oficerów Wojska Polskiego został wzięty do niewoli, a w 1940 roku rozstrzelany w Charkowie. Jego pamięć młodzież uczciła minutą ciszy. W 85.rocznicę agresji sowieckiej na Polskę uczestnicy zajęć wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi spotkali się przy Dębie Katyńskim, posadzonym w ogrodzie MDK przy ul. Nauczycielskiej.

Piosenką, muzyka i wierszem uczestnicy zajęć w pracowniach muzycznej i pracowni teatralnych uczcili także pamięć artystów, muzyków, pisarzy, którzy zginęli w wyniku sowieckiej napaści.

17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRS na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej.

Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP (ponad 1400 km). Inwazję poprzedziło szczegółowe wywiadowcze rozpoznanie potencjału militarnego polskich sił wojskowych i przygotowanie zakrojonych na szeroką skalę aresztowań polskiej elity państwowej. Atak został przeprowadzony z ogromną siłą na dwóch frontach. Polakom zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy został wbity nóż w plecy. Sytuację dodatkowo pogarszała dyrektywa Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego o unikaniu walk z jednostkami ACz i wycofywaniu oddziałów WP do Rumunii i na Węgry.

17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat.

/red./wykorzystano informację Muzeum II wojny światowej/
fot. Mariusz Ordyniec

Poprzedni artykułTrwa usuwanie skutków powodzi, w Świdnicy rusza szacowanie strat [PODSUMOWANIE DNIA/FOTO]