Miskant chiński to jedna z traw ozdobnych, która dekoruje ogrody i tarasy przez cały rok. Większość jej odmian to rośliny odporne na zmiany temperatur oraz inne anomalie pogodowe, dzięki czemu jest chętnie wybieranym gatunkiem przez koneserów zadbanych i prostych w utrzymaniu przestrzeni.
Kiedy sadzić miskant chiński?
Najlepszym czasem do sadzenia miskantu chińskiego jest wiosna, jednak ze względu na jej unikatowe cechy i dużą mrozoodporność, możliwe jest sadzenie tej rośliny również jesienią. Należy przy tym pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć sadzonkę korą lub trocinami, aby nie przemarzła.
Mimo że miskant chiński to gatunek łatwy w uprawie, to jednak należy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, aby ta roślina prawidłowo się rozrastała i ozdabiała ogród lub taras. W szczególności należy zwrócić uwagę na to:
- Przed zasadzeniem tej trawy ozdobnej, należy oczyścić podłoże z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kamienie czy stare gałęzie.
- Miskant chiński toleruje różne podłoża, ale najlepszym rodzajem są dla niego gleby z neutralnym pH.
- Ta roślina uwielbia słońce i choć na terenach mniej słonecznych również będzie efektowną ozdobą, to im ma więcej światła, tym jej kolory stają się wyraźniejsze.
- Najlepiej jest przycinać miskant wiosną, przed nowym wzrostem. Należy usnąć suche i martwe pędy blisko ziemi.
- Należy regularnie podlewać tę roślinę, a w szczególności podczas suszy.
Miskant chiński nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a jedynie podstawowe i regularne zajmowanie się tą rośliną. To właśnie sprawia, że jest on chętnie wybierany do różnych miejsc, prywatnych i publicznych.
Gdzie sadzić miskant chiński?
Ta trawa ozdobna jest wykorzystywana w wielu miejscach – od dużych ogrodów miejskich, po małe balkony prywatne. Miskant chiński znajduje swoje zastosowanie między innymi w przestrzeniach takich jak:
- Jako żywopłot, który subtelnie i charyzmatycznie oddziela od sąsiadów, przez co na podwórku można poczuć się prywatnie i spokojnie. Najlepiej sprawdzają się tutaj odmiany miskantów, na przykład Gracillimus, Grosse Fontane czy miskant olbrzymi.
- Będąc ozdobą zbiorników wodnych, gdzie warto zaaranżować go w kompozycjach rabatowych z bylinami lub indywidualny element oczka wodnego. Tutaj pięknie będzie wyglądać miskant chiński Morning Light.
- Jest to roślina, która idealnie sprawdza się jako soliter bądź w grupach, w których tworzy niezwykłe tło dla niższych odmian roślin. W tym przypadku warto wykorzystać odmianę Malepartus.
- Można go również wykorzystać do ozdoby domu lub mieszkania. Jego zasuszone pędy dodają unikalnego wyglądu nowoczesnym wnętrzom. Wyjątkową odmianą będzie Silberfeder Miscanhus.
- Miskant chiński można też wykorzystać do ozdoby balkonów lub tarasów. W donicach dobrze prezentują się niższe odmiany tej rośliny, na przykład Cute One czy Gold Bar.
Istnieje dużo zastosowań miskantów chińskich. Są to rośliny całoroczne, które nie wymagają dużo pielęgnacji, dlatego można je wykorzystać do różnorodnych przestrzeni.
/Artykuł sponsorowany/