Poszukując używanego samochodu do użytku prywatnego lub celów służbowych, warto zwrócić uwagę na modele po umowach leasingu. Czym jest auto poleasingowe, czy warto je kupić, a jeśli tak – dlaczego?
Samochód poleasingowy, czyli jaki?
Kiedy umowa leasingu dobiega końca, leasingobiorca ma możliwość przedłużenia kontraktu, wykupu pojazdu lub oddania go w ręce firmy leasingowej. Autem poleasingowym nazywamy właśnie samochód, który wcześniej był użytkowany w ramach umowy leasingowej. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów wskazuje, że każdego roku na rynku pojazdów używanych pojawia się więcej samochodów poleasingowych niż w roku poprzednim.
Samochód poleasingowy – czy warto je kupić? Kluczowe powody
Inwestycja w auto poleasingowe niesie za sobą szereg korzyści. Oto główne powody, dla których warto rozważyć kupno pojazdu po umowie leasingu.
Niższa cena
Kluczowym powodem, który sprawia, że kupno auta poleasingowego się opłaca, jest oszczędność kosztów. Samochody poleasingowe występują w dużo niższych cenach niż te z salonu, a przy tym – nie wymagają drogich napraw po zakupie. W przypadku używanych pojazdów od osób prywatnych wizyta w warsztacie samochodowym często jest konieczna tuż po nabyciu auta. Pojazd poleasingowy to dobra inwestycja zwłaszcza w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, które chcą nabyć tańszy pojazd „z drugiej ręki” i wliczyć zakup do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Bezpieczna transakcja
W przypadku auta poleasingowego transakcja jest znacznie bezpieczniejsza niż w przypadku zakupu używanego samochodu od osoby prywatnej. Sprzedający – np. firma leasingowa – dysponuje zazwyczaj informacjami na temat napraw samochodu czy historii zdarzeń drogowych. Kupujący może też mieć większą pewność co do przebiegu pojazdu – w ogłoszeniach od osób prywatnych nierzadko jest on przekłamany. Poleasingowe auta często są ponadto objęte polisą ubezpieczeniową od kosztów napraw czy gwarancją producenta – tak jak ma to miejsce w przypadku modeli z oferty firmy Automarket.
Dobry stan pojazdu
Auta po umowach leasingu charakteryzują się najczęściej bardzo dobrym stanem technicznym i wizualnym – mimo że były użytkowane przez kilka lat. Wynika to z tego, że w trakcie kontraktu samochody są poddawane obowiązkowym przeglądom oraz koniecznym naprawom. Idealny przykład stanowią auta wykorzystywane w ramach pakietu leasingowego Comfort Automarketu – obejmuje on bowiem obsługę serwisową. Co więcej, leasingobiorcy najczęściej używają samochodów sporadycznie, np. podczas dojazdu do klienta czy na branżowy event. To sprawia, że tego typu auta mają często dużo niższy przebieg niż używane modele od osób prywatnych. Wyjątkiem mogą być jednak dostawcze samochody poleasingowe używane w firmach zajmujących się handlem – te mają zazwyczaj większy przebieg ze względu na charakter działalności.
Duży wybór modeli
Wśród aut poleasingowych można z powodzeniem znaleźć modele niemal każdej znanej i lubianej marki. Na stronach internetowych leasingodawców i w serwisach ogłoszeniowych widnieją tysiące ciekawych ofert z tego typu pojazdami na sprzedaż (i nie tylko). Mowa zarówno o funkcjonalnych samochodach dla rodzin czy kompaktowych modelach osobowych, jak również o poleasingowych samochodach dostawczych i modelach premium, które doskonale wpływają na wizerunek marki. Przykładowo, oferta firmy leasingowej Automarket obejmuje ponad tysiąc poleasingowych aut zarówno do kupna, jak i do ponownego leasingu czy długoterminowego wynajmu. Znajdują się wśród nich modele m.in. takich marek jak:
- Opel;
- BMW;
- Audi;
- Mercedes-benz;
- Volkswagen;
- Hyundai;
- Toyota;
- Ford;
- Skoda;
Tak szeroki wybór sprawia, że odpowiedni samochód znajdzie zarówno właściciel firmy, jak i osoba poszukująca pojazdu do codziennej jazdy.
Decydując się na zakup aut poleasingowych – zarówno do celów prywatnych, jak i do firmowej floty – warto przyjrzeć się ofercie platformy Automarket. To gwarancja sprawdzonego używanego auta, które będzie służyło przez długi czas, a przy tym przyniesie duże oszczędności.