Strona główna Artykuł sponsorowany 30 ciekawostek o bocianach

30 ciekawostek o bocianach

0

Bociany to ptaki brodzące zamieszkujące niemal wszystkie kontynenty. Odznaczają się charakterystyczną smukłą budową ciała, długimi nogami i szyją. Symbolizują mądrość oraz pomyślność. Co warto o nich wiedzieć? Oto garść przydatnych ciekawostek. 

1. Długość ciała dorosłego osobnika może przekroczyć 150 cm.

2. Cechą charakterystyczną bocianów jest czarno-białe upierzenie z przewagą bieli. Wyjątkiem jest bocian czarny, u którego zdecydowanie dominuje czerń.

3. Bociany należą do bardzo opiekuńczych ptaków. Zarówno samica, jak i samiec zajmują się budowaniem bezpiecznego gniazda dla młodych. Oboje również wysiadują jaja.

4. W jednym lęgu może znaleźć się od trzech do sześciu jaj.

5. Bociany to ptaki, które na wolności nie mają zbyt wielu wrogów naturalnych. Odnotowywano jednak sytuacje, w których bociany były skutecznie atakowane przez bieliki, a zatem to właśnie te ptaki stanowią dla nich największe zagrożenie.

6. Bociany spędzają w Polsce raptem pięć miesięcy. Następnie wyruszają w wędrówkę do Afryki, która jest dla nich znacznie lepszym miejscem w okresie zimowym. Powrót bociana jest traktowany jako zwiastun zbliżającej się nieuchronnie wiosny.

7. Opiekuńczość samic ma swoje granice. Zdarzają się sytuacje, w których samica z premedytacją wyrzuca młode z gniazda. Zdarzają się również akty kanibalizmu. Są to jednak rzadkie sytuacje i wynikające na ogół z chłodnej kalkulacji.

8. Średnia długość życia bociana to około 9 lat. Na przestrzeni dziejów odnotowano jednak rekordzistę, któremu udało się dożyć bardzo sędziwego wieku. Wspomniany bocian żył 39 lat.

9. Podróż do Afryki zajmuje bocianom raptem dwa tygodnie.

10. Dojrzałość płciową osiągają mniej więcej w wieku czterech lat, co w świecie zwierząt nie jest dosyć powszechnym zjawiskiem.

11. Bociany jedzą przede wszystkim niewielkie owady i małe gryzonie. Potrafią również upolować żaby, węże oraz jaszczurki. Z braku laku sięgną po pisklęta innych ptaków.

12. Bociany bardzo przywiązują się do swoich gniazd. Raz zbudowane gniazdo staje się dla bociana przystanią, do której będzie wracać najpewniej do końca życia.

13. Bociany nie potrafią gryźć. Wobec tego niewielkie ofiary połykają w całości, a te nieco większe uśmiercają, a następnie starają się rozdrobnić za pomocą szpiczastego dzioba.

14. W wielu środowiskach nadal wierzy się, że bocianie gniazdo w pobliżu domostwa zwiastuje wszelką pomyślność.

15. Od pewnego czasu bociany są w Polsce gatunkiem chronionym. Warto jednak dodać, że wcześniej i tak na te ptaki nie polowano. Wierzono głęboko, że uśmiercenia bociana przyniesie pasmo nieszczęść.

16. Populacja bocianów w Polsce spada z dekady na dekadę. Wynika to ze zmian zachodzących w otoczeniu i faktu, że ptaki te mają coraz mniejsze pole do manewru w kwestii pozyskiwania wartościowego pożywienia.

17. Odgłosy wydawane przez bociany z pewnością nie należą do zachwycających melodii, aczkolwiek są bardzo charakterystyczne. Najczęściej klekoczą, ale potrafią również syczeć.

18. Bardzo często na nogach bociana występuje biały nalot. To nic innego jak odchody bociana, który z premedytacją wypróżnia się w taki sposób. Dzięki temu może się nieco ochłodzić.

19. Europejska Wieś Bociania znajduje się na Podlasiu. To właśnie w Dworze Pępowo i znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie miasteczku Tykocin, znajduje się około czterdziestu bocianich gniazd. Nie ma co do tego wątpliwości, że jest to jedno z największych skupisk bocianów w Europie i z pewnością największe w Polsce. Ilość gniazd z roku na rok się powiększa, co sprawia, że miejsce stanowi prawdziwy raj zarówno dla ornitologów, jak i pasjonatów.

20. Bocianie gniazda są niezwykle ciężkie. Szacuje się, że średnio ważą nawet do 400 kg, choć największe i tym samym najciężej gniazdo ważyło ponad jedną tonę.

21. Na wielu terenach powstają specjalne podesty, które mają zachęcić ptaki do zakładania gniazd w bezpiecznych miejscach. Ich waga sprawia, że nieświadome ptaki bardzo często narażają słupy energetyczne oraz dachy gospodarstw domowych.

22. Młode bociany potrafią wydawać dźwięki do złudzenia przypominające miauczenie kotów. Taka umiejętność zanika jednak po osiągnięciu dorosłości.

23. Utarło się mylne przekonanie, że bociany wiążą się ze sobą na całe życie. Rzeczywistość wygląda jednak mniej romantycznie. Związek trwa jedynie w okresie lęgowym. Następnie samiec będzie poszukiwał innej samicy.

24. Wśród wyznawców Islamu panuje przekonanie, że wędrówki bocianów mają związek z mekką. Muzułmanie wierzą głęboko, że taki jest cel podróży tych wyjątkowych ptaków.

25. W minionych epokach bocian był bardzo ceniony przez entuzjastów medycyny ludowej. Wierzono, że jego żołądek odznacza się niezwykłymi zdrowotnymi właściwościami.

26. Na ogół samiec jest znacznie większy od samicy, choć nie jest to reguła.

27. Bociany najchętniej żerują w okolicy swojego gniazda. Widząc poszukującego pożywienia bociana, można mieć właściwie pewność, że gdzieś w pobliżu znajduje się imponujące gniazdo.

28. Bociany to istne źródła rozmaitych pasożytów. Przebywają w gniazdach tworzonych z elementów, w których aż roi się od drobnych organizmów.

29. Bociany odznaczają się fantastyczną orientacją w terenie. Choć pokonują każdego roku tysiące kilometrów, to jednak bez problemu wrócą do wcześniej zbudowanego gniazda.

30. Wędrówki bocianów zaczęto analizować na początku XX wieku, a udało się to dzięki obrączkowaniu.

Źródła:

zwierzakinadpotokiem.pl/ciekawostki-o-bocianach

pl.wikipedia.org/wiki/Bocian_bia%C5%82y

fajnepodroze.pl/bocian-ciekawostki-dla-dzieci/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł„Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz w Świdnicy już dzisiaj
Następny artykułOświadczenie pięciu organizacji ws. likwidacji mediów samorządowych: Popieramy propozycję Ministerstwa Kultury