– Wielu świdniczan z pewnością będzie pamiętało Kochaną i niezastąpioną Panią Krysię Kowarę z ZNP. Z pozoru drobna sylwetką – była Osobę wielkiego serca, stawiającą dobro drugiego człowieka ponad wszystko… – wspomina świdnicki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Była świdniczanką z urodzenia i z serca, wieloletnim Sekretarzem Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Urodziła się 19 maja 1948 r. Ukończyła Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Swoją karierę zawodową związała ze szkolnictwem zawodowym jako pracownik administracji, a ostatnim miejscem Jej zatrudnienia było Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy. Od początku bez reszty oddawała swoją niespożytą energię i kreatywność pracy związkowej. Przez szereg kadencji pracowała jako ławnik sądowy.
Krysia była Człowiekiem tak bardzo empatycznym i optymistycznym, i właśnie to pozwoliło Jej do końca wierzyć, że wróci z otchłani choroby…. bo przecież musi już we wrześniu rozpocząć kadencję nowego Zarządu Oddziału jako jego kolejny raz Sekretarz. Niestety zostaliśmy sami ze świadomością, że są takie obszary pustki i straty, których nie da się wypełnić. Pusty odsunięty fotel, pozostawione na biurku okulary i notatki sprawiają wrażenie, że wyszła tylko na chwilę. Kochała muzykę, taniec, koncerty André Rieu, podróżowanie, odkrywanie nowych miejsc, kwiaty i ciastka tortowe. Jej wielką pasją była fotografia. Stanowiła od kilkudziesięciu lat jednoosobową „Instytucję” , zmieniali się prezesi ZNP, a ona cały czas trwała, wprowadzała kolejnych „szefów” Oddziału ZNP do związkowego rzemiosła. Stanowiła związkowy punkt odniesienia. Ktoś dzisiaj napisał: „przecież Krysia była wieczna….” I faktycznie poniekąd w takim przekonaniu wszyscy trwaliśmy. Diagnoza tak brutalna i oczywista sprzed ponad dwóch miesięcy zabrała nam nadzieję…..
Kochana Krysia była prawdziwą opoką swojej rodziny – szczególnie dla Jej obecnie 101-letniej Mamy Marii. Miłością ogromną darzyła swoją nieobliczalną blisko 30-letnią Skodę Felicię, zwaną potocznie Felusią. Taka właśnie pozostaniesz Krysiu w naszej pamięci i sercach. Zabrałaś ze sobą ogromną część historii naszego Oddziału i fragment naszych wspomnień…. zostało bolesne zaskoczenie i rozpacz, że już nigdy się nie spotkamy i świadomość, że zostało tyle rozmów i planów… niedokończonych.
Z wdzięcznością za wszystko, Ola Szukała-Woźniak – Twój ostatni prezes wraz całym Zarządem Oddziału i Społecznością ZNP w Świdnicy
Ostatnie pożegnanie Krystyny Kowary odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Słowiańskiej w Świdnicy.
fot. ZNP Świdnica
/Informacja nadesłana/
![Wielka zabawa przy Wielkim Kiszeniu Kapusty [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Wielkie-Kiszenie-Kapusty-w-Pszennie-25-10-2025-52-238x178.jpg)
![Parada potwornych postaci przeszła przez Imbramowice [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Halloween-Party-Imbramowice-2025-48-238x178.jpg)
![Statuetki Świdnickiego Gryfa wręczone. Uhonorowano też nestorów biznesu i przyznano nagrody specjalne [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Swidnickie-Gryfy-2025-gala-przedsiebiorczosci-2025.10.24-71-238x178.jpg)


![Strażacy próbują pomóc rannemu łabędziowi [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2024/04/straz-pozarna-100x75.jpg)



![Wyjątkowa Świdnica. Zobacz zdjęcia czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Altana-w-Parku-Mlodziezowym-w-Swidnicy-2025-fot.-Marlena-Jozefow-100x75.jpg)
![Jesień w Świdnicy i okolicy na fotografiach czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/page-jesien-na-fotografiach-czytelnikow-2025-100x75.jpg)