W pogoni za młodzieńczym wyglądem, nienaganną sprawnością fizyczną i ogólnym, dobrym samopoczuciem coraz więcej osób przechodzi na dietę kolagenową. To sposób odżywiania się, który ma sprzyjać dostarczaniu organizmowi więcej aminokwasów i innych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowej syntezy kolagenu ustrojowego.
Na czym polega dieta kolagenowa?
W diecie kolagenowej obowiązkowo powinny znaleźć się pokarmy bogate w kolagen – czyli w białko strukturalne pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej kolagenu zawierają:
- długo gotowane buliony na kościach (wołowych, wieprzowych lub drobiowych),
- galaretki mięsne i owocowe (na bazie żelatyny),
- ryby w galarecie,
- nóżki wieprzowe i cielęce,
- kurze łapki,
- podroby,
- golonki.
Sprawdź przepis na wywar młodości z kolagenem, który jest dostępny w artykule: https://wybieramykolagen.pl/kolagen-w-jedzeniu. Dowiesz się z niego także więcej na temat właściwości kolagenu w codziennej diecie.
Dieta kolagenowa nie polega jednak wyłącznie na samym spożywaniu kolagenu. Wbrew przeciwnie – powinny gościć w niej także świeże warzywa i owoce. To naturalne źródła antyoksydantów, w tym witaminy C, która uczestniczy w produkcji kolagenu w organizmie. Najwięcej witaminy C zawierają:
- papryka czerwona,
- natka pietruszki,
- owoce jagodowe (m.in. maliny, truskawki, jagody i borówki),
- czarna porzeczka,
- warzywa kapustne (np. brukselka, brokuły, kapusta),
- owoce cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty, cytryny).
Dla prawidłowej syntezy kolagenu w organizmie ważne jest również uwzględnienie w jadłospisie naturalnych źródeł pokarmowych miedzi, m.in.:
- wątróbki wołowej,
- ostryg,
- jagnięciny,
- jaj,
- soczewicy,
- nasion słonecznika,
- orzechów nerkowca,
- kakao,
- gorzkiej czekolady.
Miedź odgrywa istotną rolę w stabilności kolagenu. Pomaga tworzyć wiązania krzyżowe między włóknami kolagenowymi, nadając im większą elastyczność i wytrzymałość.
Czy dieta kolagenowa ma sens?
Skuteczność diety kolagenowej jest domniemana, ponieważ nie potwierdzają jej żadne badania naukowe. Nie ma także konkretnych wytycznych odnośnie tej diety. Z całą pewnością dieta kolagenowa może być zdrowa, jeśli jest odpowiednio zbilansowana i bazuje na wysokiej jakości produktach spożywczych.
Jednak nie wszystkie pokarmy, które obfitują w kolagen, są korzystne dla naszego zdrowia. Mogą dodatkowo zawierać dużo tłuszczów nasyconych, jak np. golonka czy podroby. Spożywane w nadmiarze, przyczyniają się przykładowo do przyrostu masy ciała i wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.
Warto mieć na uwadze także przyswajalność kolagenu naturalnie występującego w żywności. To białko strukturalne charakteryzuje się wysoką masą cząsteczkową, przez co w mniejszym stopniu przenika przez ścianę jelita. W rezultacie stosunkowo mało aminokwasów trafia do krwioobiegu, a to przecież z nich organizm ma produkować własny kolagen.
Przykłady? Ze sproszkowanej żelatyny wchłania się ok. 3-4% kolagenu. Nieco więcej, do ok. 8-10% organizm przyswaja ze spożywanych podrobów, golonek oraz gotowanych chrząstek.
Suplementacja kolagenu jako element diety kolagenowej
Coraz więcej osób decyduje się na suplementację kolagenu, rezygnując ze spożycia jego naturalnych źródeł pokarmowych. Wynika to z różnych przyczyn, m.in. z indywidualnych upodobań smakowych i ograniczonej dostępności tego rodzaju pokarmów.
Co jednak najistotniejsze, kolagen w formie suplementu diety może być po prostu lepiej przyswajalny. Dotyczy to w szczególności kolagenu hydrolizowanego, czyli poddanego obróbce enzymatycznej. Dzięki niej podzielono go na mniejsze peptydy kolagenowe, które mogą być wchłaniane do krwioobiegu nawet w ponad 90%!
Z myślą o ułatwieniu wyboru suplementów diety z kolagenem powstał portal Wybieramy Kolagen. Udostępnia on rzetelne rankingi produktów, które tworzą eksperci z branży farmaceutycznej. Co ważne, znajdziesz w nim odrębne rankingi z kolagenem na stawy i urodę, a także uniwersalne w zastosowaniu suplementy diety. Fachowcy wskazują, jaki jest aktualnie najlepszy na rynku kolagen do picia, w formie proszku oraz w tabletkach.
Dieta kolagenowa – podsumowanie
Odpowiednio skomponowana dieta kolagenowa może być korzystna dla zdrowia. Opiera się nie tylko na pokarmach bogatych w kolagen, ale również na witaminach i minerałach, które wspierają produkcję kolagenu w organizmie. Osoby planujące stosowanie diety kolagenowej mogą dodatkowo wziąć pod uwagę suplementację kolagenu. Hydrolizowane białko strukturalne jest znacznie lepiej wchłaniane w przewodzie pokarmowym, przez co działa szybciej i skuteczniej.
/Artykuł sponsorowany/