Strona główna Artykuł sponsorowany Wywłaszczenie nieruchomości pod drogę rowerową

Wywłaszczenie nieruchomości pod drogę rowerową

0

Drogi rowerowe powstają w ramach nowych inwestycji drogowych, w pobliżu istniejących dróg publicznych oraz jako niezależne ciągi. Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się, na jakich warunkach przebiega pozyskiwanie gruntów pod ścieżki rowerowe.

Wywłaszczenie nieruchomości pod drogę rowerową
fot. nadesłana, źródło: pixabay.com

Czym jest droga rowerowa?

Według definicji zawartej w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, pod pojęciem drogi rowerowej (pot. ścieżki rowerowej) rozumie się drogę lub część drogi niebędącej jezdnią, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi. Droga taka przeznaczona jest do ruchu rowerów i innych ustawowo wymienionych urządzeń transportowych. Legislator wyodrębnia też drogę dla pieszych i rowerów.

ZRID a budowa drogi rowerowej

Ścieżki rowerowe często stanowią element tzw. pasa drogowego. Z tego powodu, droga rowerowa w pasie drogowym stanowić będzie element nowej inwestycji drogowej, natomiast budowa drogi rowerowej przyległej do istniejącej drogi publicznej powinna być traktowana jako jej rozbudowa. Ministerstwo Infrastruktury wyraźnie wskazało, że jeśli inwestycja wymaga poszerzenia pasa drogowego, to przedsięwzięcie powinno być realizowane zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, zwanej specustawą drogową.

Budowa ścieżki rowerowej w pasie drogowym możliwe jest na podstawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (decyzja ZRID). Organy zazwyczaj nadają takim zezwoleniom rygor natychmiastowej wykonalności, co zobowiązuje osoby wywłaszczane do niezwłocznego wydania nieruchomości, opróżnienia lokali i innych pomieszczeń, a inwestorowi daje możliwość wejścia na nieruchomość oraz rozpoczęcia prac.

Odszkodowanie za wywłaszczenie pod drogę rowerową ustalane jest natomiast w odrębnej decyzji administracyjnej.

Realizacja samodzielnych ścieżek rowerowych w świetle Ustawy o gospodarce nieruchomościami

Inna sytuacja ma miejsce, gdy inwestycja w infrastrukturę rowerową nie jest powiązana z rozbudową drogi publicznej. Samodzielna ścieżka przeznaczona dla rowerów nie jest drogą publiczną, a więc uregulowania specustawy drogowej nie mają zastosowania.

Realizacja niezależnych dróg rowerowych powinna odbywać się na podstawie przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami, które stanowią jeden z celów publicznych. Organ zobowiązany jest przeprowadzić ze stronami rokowania mające na celu dobrowolne zbycie mienia. Postępowanie wywłaszczeniowe wszczyna się, jeśli w terminie 2 miesięcy nie dojdzie do sfinalizowania transakcji. Organ przeprowadza rozprawę administracyjną, która kończy się wydaniem decyzji o wywłaszczeniu, z jednoczesnym ustaleniem kwoty odszkodowania.

Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi rowerowej

Fakt, pod jaką drogę dla rowerów dane grunty są wywłaszczane, ma dla strony niebagatelne znaczenie. W zależności od przepisów, w trakcie szacunków zastosowanie będzie miała różna zasada korzyści mająca zapewnić „słuszność” odszkodowaniu – tzw. duża lub mała (w specustawie drogowej). Przyjęta przez rzeczoznawcę metodologia ma wpływ na sposób wyceny, a tym samym ustaloną wartość należności.

Odwołanie od decyzji o odszkodowaniu za wywłaszczenie pod budowę drogi rowerowej

Strona ma prawo do odwołania się od decyzji o wywłaszczeniu, jednak praktyka pokazuje, że takie działania rzadko są skuteczne. Inwestycje celu publicznego wymagają wielu przygotowań (zwykle są skrupulatnie opracowane), co utrudnia ich podważenie. Lepszym rozwiązaniem jest zakwestionowanie samej kwoty odszkodowania, ponieważ błędy podczas wycen zdarzają się często.

Osoba wywłaszczona może złożyć odwołanie w terminie 14 dni od poinformowania jej o decyzji administracyjnej. Zostanie ono uznane tylko wówczas, jeśli decyzję wydano wbrew prawu.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSobotnia gala bokserska w Strzegomiu
Następny artykułJakie są korzyści płynące z picia drożdży?