Efektownie prezentujący się, a przy tym wygodny dom to marzenie każdej osoby. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że projektując budynek lub wykonując remont, warto pamiętać nie tylko o meblach, kolorze ścian, dekoracjach, urządzeniach i technologicznych rozwiązaniach typu smart building. Równie istotne są te pozornie mniej ważne lub mniej rzucające się w oczy elementy, takie jak na przykład gniazdka lub łączniki elektryczne. Okazuje się bowiem, że również one mają duży wpływ na komfort użytkowników oraz na estetykę wnętrz. Wybierając osprzęt elektroinstalacyjny, należy zatem zwracać uwagę na kolorystykę, formę czy funkcje, co pozwoli cieszyć się wygodą i atrakcyjnymi wnętrzami.
Łącznik nie tylko do uruchamiania oświetlenia
Najbardziej powszechne elementy osprzętu elektroinstalacyjnego, czyli łączniki oświetleniowe, wcale nie muszą spełniać tylko jednej funkcji. W nowoczesnych domach odpowiadają bowiem także za uruchamianie rolet lub za kontrolowanie natężenia światła. Zakres możliwości jest zatem dość szeroki i bez wątpienia warto o tym pamiętać, kiedy planuje się prace wykończeniowe w domowych pomieszczeniach. Na szczęście okazuje się, że łącznik elektryczny można dopasować pod wieloma względami do zapotrzebowania lub oczekiwań estetycznych użytkowników.
W przypadku oświetlenia są dostępne modele pojedyncze, podwójne lub większe, z podświetleniem, z możliwością sterowania natężeniem światła, ponadto wersje świecznikowe, schodowe i inne. Dzięki temu można włączać dwa różne źródła oświetlenia, uruchamiać je na jednym poziomie klatki schodowej, a gasić na innym, nie ma też problemu ze znalezieniem ramki po ciemku, jeśli jest ona wyposażona na przykład w diodę LED.
Liczba gniazd uzależniona od potrzeb
Jeśli idzie o kolejny kluczowy element osprzętu, czyli gniazda zasilające, to podstawową kwestią przy ich wyborze jest wielkość. Określona liczba modułów pozwala bowiem na podłączenie i uruchomienie wszystkich sprzętów znajdujących się w danym pomieszczeniu. Ma to znaczenie np. w kuchni, w której korzysta się m.in. z czajnika elektrycznego, blendera, kuchenki mikrofalowej, nie wspominając nawet o lodówce, zmywarce, kuchence czy konieczności naładowania telefonu. Zdarza się, że ramka 6-krotna jest w tego typu przypadkach optymalnym rozwiązaniem.
Także w salonie, gdzie korzysta się z telewizora, kina domowego, odtwarzacza muzyki lub routera, przydatna jest ramka o większych rozmiarach. Jeśli idzie na przykład o wspomnianą kuchnię, a zwłaszcza łazienkę, to jest istotny też inny aspekt. Modele hermetyczne gwarantują bowiem bezpieczeństwo dzięki wysokiemu stopniowi ochrony przed wnikaniem wilgoci. Nie można jeszcze zapominać o sposobie montażu gniazda. Możliwości są dwie — gniazdo natynkowe sprawdzi się w miejscach, gdzie wykonuje się remont, a nie ma na przykład możliwości kucia w ścianie, natomiast wersje podtynkowe stanowią idealne rozwiązanie tam, gdzie brakuje przestrzeni lub komuś zależy na estetyce. Nie ma bowiem wątpliwości, że te modele prezentują się bardziej atrakcyjnie niż natynkowe.
Pamiętaj o dostępie do internetu
W obecnych czasach dostęp do internetu ma podstawowe znaczenie nie tylko w pracy, ale też w domu. Często zresztą pracuje się właśnie w domowym biurze, co nikogo już w zasadzie nie dziwi, a zatem niezawodna sieć oraz sprzęt odgrywają bardzo ważną rolę. Planując remont czy projektując dom, trzeba więc pamiętać o tej kwestii, a gniazdo internetowe RJ45 jest wymaganym elementem wyposażenia. Oczywiście montuje się je tam, gdzie ma być zainstalowany router lub w miejscu pracy, czyli w pobliżu biurka z komputerem. Dzięki temu ma się szybki i łatwy dostęp do internetu, pozwalający wydajnie pracować oraz — nie ma co ukrywać — cieszyć się rozrywką w wolnych chwilach.
W trakcie projektowania domu bądź prowadzenia prac wykończeniowych nie można zatem zapominać o osprzęcie elektroinstalacyjnym, gdyż ma on decydujący wpływ na codzienne funkcjonowanie każdego domownika.
/Artykuł sponsorowany/