Strona główna 112 Niełatwa droga do wyjazdu na akcje. Strażacy ochotnicy szkolą się i zdają...

Niełatwa droga do wyjazdu na akcje. Strażacy ochotnicy szkolą się i zdają egzaminy [FOTO]

0

Z 59 chętnych do zajęć praktycznych dotarły 33 osoby. Od początku kwietnia strażacy ochotnicy, którzy chcą brać udział w akcjach ratowniczych i gaśniczych, przechodzą szkolenie i egzaminy. – Muszą być przygotowani do tego, aby umieć zadbać o swoje bezpieczeństwo i pomagać skutecznie – podkreśla mł. bryg. Łukasz Grzelak. Wyzwanie podejmuje coraz więcej kobiet.

– Od dnia 1 kwietnia 2024 r. do 12 lipca 2024 r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy prowadzi szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Szkolenie odbywa się w formie hybrydowej – od 1 kwietnia do 28 czerwca 2024 r. kursanci uczestniczą w zajęciach e-learningowych, natomiast od 1 lipca 2024 r. rozpoczęli praktyczne ćwiczenia w JRG PSP w Świdnicy – informuje świdnicka komenda PSP.

— Na szkolenie zostało przyjętych 59 słuchaczy. Do egzaminu teoretycznego zostało dopuszczonych 43 słuchaczy, z czego 34 zdało egzamin. Obecnie, po rezygnacji jednej osoby, w szkoleniu uczestniczy tylko 33 słuchaczy. Program szkolenia jest wymagający  i obejmuje zarówno teoretyczne zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, jak i praktyczne ćwiczenia doskonalące umiejętności strażaków ratowników OSP. Praktyki organizowane są na bazie JRG PSP w Świdnicy, zapewniając uczestnikom szkolenia możliwość nauki w rzeczywistych warunkach operacyjnych – podają organizatorzy szkolenia.

Tak duży odsiew już na etapie teoretycznym ma wiele przyczyn, w tym także losowych, ale – jak podkreśla zastępca komendanta KP PSP, szkolenie traktowane jest bardzo poważnie, bo od tej wiedzy zależy bezpieczeństwo podczas akcji. – Ochotnicza Straż Pożarna coraz bardziej się profesjonalizuje. Strażacy muszą mieć rozległą wiedzę, bo nasze działania to nie tylko pożary. Ćwiczą wszystko, co będzie potrzebne w rzeczywistych akcjach, które obejmują m.in. działania chemiczne, wypadki drogowe. Będą potrzebowali umiejętności posługiwania się specjalistycznymi urządzeniami. Wymagania są konieczne, by potrafili zadbać o swoje bezpieczeństwo i skutecznie pomagać.

Od kilku lat systematycznie rośnie liczba pań przystępujących do szkolenia. – W tym szkoleniu 20% uczestników to kobiety – mówi Łukasz Grzelak. Coraz więcej pań trafia też do służby zawodowej na „pierwszą linię”.  – Jedna z uczestniczek naszego szkolenia z poprzednich lat właśnie ukończyła szkołę podoficerską i wkrótce rozpocznie zawodową służbę w Wałbrzychu. U nas jeszcze panie w działaniach nie biorą udziału, ale  myślę, że to tylko kwestia czasu – dodaje.

Zajęcia praktyczne trwającego szkolenia ochotników zakończą się egzaminem praktycznym, który odbędzie się 12.07.2024 r. – Osoby, które z różnych przyczyn nie ukończą szkolenia nadal mogą działać w OSP i wykonywać prace pomocnicze, natomiast wszystkich zapraszamy na kolejne szkolenie za rok.

Strażacy ochotnicy za swoją służbę otrzymują ekwiwalent finansowy, którego wysokość ustala gmina. W tym roku maksymalna stawka za godzinę rozpoczętej akcji ratowniczej lub szkolenia to 27,70 zł, a maksymalna 41,11. Strażakom, którzy czynnie służyli w OSP, 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet, przysługuje dodatek do emerytury, który podlega waloryzacji. Obecnie to 258 zł.

/asz/
fot. KP PSP w Świdnicy

Poprzedni artykułWyczuwalny zapach gazu powodem interwencji straży pożarnej w bloku na Osiedlu Młodych [FOTO]
Następny artykułRuszył nowy cykl Wakacyjnych Turniejów Siatkówki