Sześć zastępów straży pożarnej, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Wałbrzycha, zadysponowano do centrum utylizacji odpadów w Rusku. 4 lipca około godziny 10:30 aparatura na terenie zakładu wykryła promieniowanie jonizujące. – Dawki były zbliżone do średniego tła promieniowania naturalnego na Ziemi i nie były niebezpieczne – zapewnia mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

– Stężenie promieniotwórcze wykryto w naczepie pojazdu ciężarowego, który wwoził odpady na teren zakładu w Rusku. Ładunek został zabezpieczony i dalsze postępowanie będzie nadzorowała Państwowej Agencji Atomistyki. Cieszy fakt, że urządzenia wykryły tak znikome ilości promieniowania radioaktywnego, a pracownicy zakładu zadziałali zgodnie z procedurami i natychmiast poinformowali odpowiednie służby – dodaje zastępca komendanta ze świdnickiej straży pożarnej.
Na miejscu pracowali strażacy z OSP Jaroszów, JRG Świdnica oraz JRG Wałbrzych.
/red./


![O krok od tragedii na przejeździe kolejowym [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/przejazd-kolejowy-3-238x178.jpg)


![O krok od tragedii na przejeździe kolejowym [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/przejazd-kolejowy-3-100x75.jpg)
![Zapłacił mandat i niespodziewanie wpadł w furię [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/rowerzysta-1-100x75.jpg)
![Kierujący samochodem osobowym manewr wyprzedzania zakończył w rzece [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/samochod-w-rzece-5-1-100x75.jpg)

![Wyjątkowa Świdnica. Zobacz zdjęcia czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Altana-w-Parku-Mlodziezowym-w-Swidnicy-2025-fot.-Marlena-Jozefow-100x75.jpg)
![Jesień w Świdnicy i okolicy na fotografiach czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/page-jesien-na-fotografiach-czytelnikow-2025-100x75.jpg)