Strona główna Artykuł sponsorowany Zwrot podatku z Niemiec i Holandii – poradnik dla Polaków pracujących za...

Zwrot podatku z Niemiec i Holandii – poradnik dla Polaków pracujących za granicą

0

Niemcy i Holandia to kluczowe kierunki emigracji Polaków. Wyjazd za naszą zachodnią granicę w celach zarobkowych oznacza zazwyczaj możliwość zarabiania większych pieniędzy, jednocześnie wiążąc się jednak z pewnymi obowiązkami. Wśród formalności, które mogą przysporzyć niekiedy pewnych trudności, znajdują się przede wszystkim kwestie rozliczeń podatkowych. Jak otrzymać zwrot podatku z Niemiec lub Holandii? Sprawdź, co warto wiedzieć, planując emigrację zarobkową do tych krajów!

Zwrot podatku z Holandii – najważniejsze informacje

Instytucją odpowiadającą za sprawy podatkowe w Holandii jest tamtejszy Belastingdiens. Obowiązują tam dwa terminy składania deklaracji podatkowych: pierwszy mija wraz z dniem 1. maja roku następującego po roku rozliczeniowym, drugi zaś upływa 1. lipca. Ważną informację dla Polaków rozliczających się w Holandii stanowi fakt, że funkcjonują tam inne progi podatkowe niż w naszym kraju. Zgodnie z holenderskim prawem fiskalnym wynoszą one odpowiednio: 37,05% i 49,5%. W Niderlandach nie obowiązuje ponadto kwota wolna od podatku. Podatnicy mogą jednak korzystać – po spełnieniu określonych warunków – z szerokiego katalogu dostępnych ulg podatkowych i dodatków, których nie przewiduje polski system fiskalny.

Aby dokonać rozliczenia i otrzymać ewentualny zwrot podatku z Holandii, należy złożyć w lokalnym urzędzie odpowiedni formularz:

  • formularz P – jeśli podatnik ma meldunek w Holandii przez cały rok;
  • formularz M – jeśli podatnik ma meldunek w Holandii tylko przez część roku;
  • formularz C – jeśli podatnik w ogóle nie ma meldunku w Holandii.

Podatnicy muszą dodatkowo przygotować stosowną dokumentację, w tym oświadczenie o okresie pracy, skany karty podatkowej i kopię dowodu tożsamości. Rozliczenia podatku z Holandii można dokonać drogą online, logując się na stronie tamtejszego urzędu skarbowego za pomocą cyfrowej tożsamości Digitale Identiteit (DigiD).

Rozliczenie w Niemczech: jak otrzymać zwrot podatku z Niemiec?

Nieco inne zasady w zakresie rozliczenia podatku obowiązują w Niemczech, gdzie odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego jest niemiecki Finanzamt. Różnice obejmują już sam termin składania deklaracji podatkowych, który w Niemczech przypada najpóźniej na dzień 31. lipca roku następującego po danym roku podatkowym. Jak otrzymać zwrot podatku z Niemiec? Aby rozliczyć się w niemieckim urzędem, pracownicy z Polski muszą dostarczyć we wskazanym terminie komplet dokumentów, wśród których wymienia się:

  • Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecką kartę podatkową (pełniącą funkcję odpowiednika polskiego PIT-11), którą wydaje pracodawca najpóźniej do 28. lutego roku następnego;
  • zaświadczenie EU/EWR bądź jego polski odpowiednik, czyli UE/EOG, w którym znajduje się szczegółowy wykaz dochodów osiągniętych przez danego podatnika poza granicami kraju;
  • jeśli podatnik zamierza skorzystać z przysługujących mu ulg podatkowych w Niemczech, musi dodatkowo dostarczyć do urzędu komplet wymaganych dokumentów jako dowód poniesionych wydatków (np. faktury za bilety, umowa najmu mieszkania itp.).

Ważnym niuansem niemieckiego systemu podatkowego jest to, że obowiązuje w nim aż sześć klas podatkowych, a przynależność do konkretnej z nich określana jest na podstawie wysokości uzyskiwanych dochodów oraz indywidualnej sytuacji bytowej podatnika.

W Niemczech, podobnie jak w Holandii, istnieje możliwość rozliczenia podatku za pośrednictwem Internetu. W tym celu należy wypełnić formularz online, wprowadzając w nim podstawowe dane oraz załączając komplet wymaganych dokumentów (w tym przede wszystkim niem. elektronische Lohnsteuerbescheinigung). Warto skorzystać z tej opcji, zwłaszcza że osoby rozliczające się online mają szansę na nieco szybsze otrzymanie należnego zwrotu podatku.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSystemy odzysku wody w przemyśle – jak obniżyć koszty?
Następny artykułOdzież indyjska: bogactwo tradycji i stylu