Choć o przemocy psychicznej w związku mówi się dopiero od pewnego czasu, coraz bardziej rośnie świadomość dotycząca tego, jak powszechny jest to problem. Ty również zmagasz się z takim działaniem, w związku z czym chcesz złożyć pozew o rozwód? Dowiedz się, jak udowodnić przemoc psychiczną w małżeństwie.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu//]
Kiedy możemy mówić o przemocy psychicznej?
Znęcanie się nad partnerem nie zawsze przybiera konkretną postać. W przypadku przemocy psychicznej pojawia się sporo wątpliwości – nie ma tu bowiem widocznych siniaków czy innych śladów na ciele. Z pewnością jednak dochodzi do powstania bardzo poważnego uszczerbku na psychice.
Samo zdefiniowanie przemocy psychicznej w małżeństwie również może nastręczać pewnych trudności. Na ogół jest ona tłumaczona jak długotrwałe znęcanie się nad drugą osobą. Sprawca osacza drugą osobę i sprawia, że staje się ona coraz bardziej nieszczęśliwa.
Początkowo przemoc psychiczna może pozostać nierozpoznana. Z czasem jednak staje się ona bardzo widoczna. Sprawca stosuje różnego typu środki werbalne, które zdecydowanie nie są formą zdrowej komunikacji. Może to być wpędzanie drugiej osoby w poczucie winy, a z czasem sprawca zaczyna sprawować kontrolę psychologiczną nad swoją ofiarą.
Udowodnienie przemocy psychicznej w małżeństwie jest możliwe. Zobacz, jak to zrobić: https://slupinska.eu/blog/przemoc-psychiczna-jak-udowodnic-znecanie-psychiczne/
Jak udowodnić przemoc psychiczną w małżeństwie?
Nie ma wątpliwości co do tego, że udowodnienie przemocy psychicznej podczas sprawy rozwodowej może być bardzo skomplikowane. Z pewnością nie wystarczą zapewnienia ofiary – tym bardziej że sprawca może wszystkiemu zaprzeczyć. Warto wiedzieć, że osoby, które stosują przemoc tego typu, bardzo często umiejętnie manipulują innymi, a same ofiary są bardzo osłabione psychiczne. Nie są to okoliczności sprzyjające, szczególnie podczas stresującej rozprawy rozwodowej.
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby udowodnić przemoc psychiczną w małżeństwie. Oprócz zeznań ofiary, cennym materiałem dowodowym mogą być zeznania świadków – na przykład członków rodziny, znajomych czy sąsiadów. Tego typu przemoc na ogół jest zauważalna dla otoczenia, co może być przydatne w sądzie. Jeśli ofiara korzystała ze wsparcia różnego typu instytucji lub posiada „Niebieską kartę”, może to być ważna okoliczność. To samo dotyczy dokumentacji, która wykaże, że sprawca korzystał z leczenia odwykowego lub z terapii.
Za materiał dowodowy mogą posłużyć różnego typu nagrania czy wiadomości wysyłane przez sprawcę. Należy jednak pamiętać, że wszystkie materiały dowodowe muszą zostać użyte zgodnie z obowiązującymi zasadami współżycia społecznego. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy prawnej. Doświadczony adwokat pomoże w zgromadzeniu odpowiedniego materiału dowodowego.
Nie musisz godzić się na przemoc psychiczną!
Podjęcie kroków w celu uwolnienia się od osoby, która stosuje przemoc psychiczną, nie jest proste. Ofiary takich działań mogą mieć trudności z samodzielnym decydowaniem, na przykład o złożeniu pozwu rozwodowego. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy przyjaciół i rodziny, a także odpowiednich instytucji. Nieocenione może być również wsparcie prawne – doświadczony adwokat pomoże Ci w zebraniu materiałów dowodowych, dzięki czemu Twoje szanse na zakończenie toksycznego małżeństwa znacząco wzrosną.
/Artykuł sponsorowany/