Strona główna 112 Stracił prawo jazdy i samochód. Pijanemu kierującemu grozi też kara więzienia

Stracił prawo jazdy i samochód. Pijanemu kierującemu grozi też kara więzienia

0

Prawie 2,5 promila wydmuchał 34-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego zatrzymany przez policjantów w ubiegłym tygodniu na terenie Świdnicy. Zgodnie z nowymi przepisami, oprócz prawa jazdy mężczyzna stracił również swój samochód.

29 marca dzielnicowy oraz funkcjonariusz Zespołu Prewencji z Posterunku Policji w Słotwinie, pełniąc służbę na terenie Świdnicy, na jednej z ulic zauważyli pojazd marki Ford Focus, którego niepewny styl jazdy dał policjantom podejrzenie, że kierowca może być nietrzeźwy. Swoje przypuszczenia postanowili zweryfikować zatrzymując pojazd do kontroli. Za kierownicą siedział 34-latek, od którego wyczuwalna była silna woń alkoholu z ust. Przeprowadzone badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto dalsze sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że pojazd nie ma aktualnych badań technicznych oraz obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu – opisuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Policjanci zatrzymali 34-latka oraz jego prawo jazdy, a jego pojazd został zabezpieczony i odholowany na strzeżony parking. – Mężczyzna po wytrzeźwieniu został przesłuchany i usłyszał zarzuty karne. Zebrane w tej sprawie materiały zostały przekazane do świdnickiej prokuratury. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. 34-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do trzech lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu, a także karą za brak obowiązkowego ubezpieczenia i brak badań technicznych – wylicza Ząbek.

Świdniccy policjanci przypominają, że od 14 marca obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
    • a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
      b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułGoogle rusza w Polskę. Nowe zdjęcia do Street View zrobią między innymi w Świdnicy
Następny artykułPowstanie kompleks mieszkań dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. To unikalny projekt [FOTO]