Niedrożność kanalizacji stanowi poważny problem i skutecznie utrudnia funkcjonowanie danej przestrzeni. To częste zjawisko, z którym zmagał się każdy z nas. Zdarzają się sytuacje, kiedy zatkane rury doprowadzają do wybicia kanalizacji, co stanowi poważne zagrożenie zdrowotne.
Co przyczynia się do braku drożności rur?
Niedrożność kanalizacji należy do jednych z najczęściej występujących problemów, które są związane z użytkowaniem instalacji sanitarnych. Tego typu sytuacja zawsze ma swoje przyczyny. Należeć do nich może:
1. Błędne użytkowanie
Traktowanie odpływów, zwłaszcza muszli klozetowej jako alternatywnego śmietnika jest powszechnym zjawiskiem. Do ubikacji wrzucane jest wiele odpadów, które nie powinny się tam znaleźć. Mowa tutaj np. o podpaskach, tamponach, wkładkach higienicznych, chusteczkach itp. To produkty nierozpuszczalne w wodzie, więc z czasem doprowadzą do powstania zatoru. Wiele kobiet czyszcząc swoją szczotkę bądź grzebień wyrzuca włosy do odpływu. Innym przykładem jest wylewanie resztek kosmetyków, które mogą zlepiać się z zalegającymi już odpadkami. To również spowoduje niedrożność rur.
Wiele osób wyrzuca do ubikacji resztki jedzenia czy tłuszcze roślinne i zwierzęce. Mają one tendencję do przyklejania się na powierzchni ścianek. Ich zaleganie spowoduje tworzenie się tłustych kuli, które zatkają przepływ nieczystości. To samo dotyczy mydła, gdyż najtrudniej ulega ono biodegradacji. Dodatkowo w połączeniu z tłuszczem stworzy kule brudu, osadzającą się na ścianach rur.
2. Nieprawidłowo zaprojektowana instalacja
Już na etapie projektowania należy dokładnie przemyśleć całą instalację sanitarną. Zdarzają się sytuacje, w których jest ona błędnie zaplanowana i wykonana. Podstawowym czynnikiem jest spad, powinien on wynosić ok. 1,5% do 2%, jednak nie zawsze parametry te są zachowane. Duże znaczenie mają także kąty, w jakich rurociąg będzie omijał przeszkody. Aspekty te muszą być odpowiednio zaplanowane i przemyślane na etapie projektowania.
3. Nieprawidłowy dobór materiałów
Zdarzają się sytuacje, kiedy instalacja wodno-kanalizacyjna nie jest prawidłowo wykończona. Mowa tutaj głównie o zastosowaniu nieprawidłowych rur, pod względem ich wielkości czy średnicy. Sporym problemem jest również nieprawidłowe wypoziomowanie instalacji, w stosunku do jej ujścia do pionu kanalizacyjnego.
4. Brak systematycznej dbałości
Kolejnym czynnikiem wpływającym na niedrożność rur jest rzadkie stosowanie środków, których zadaniem jest rozpuszczanie osadów. Częstym zjawiskiem jest także nieumiejętne stosowanie środków do udrażniania rur.
Po czym można zauważyć, że kanalizacja jest zatkana?
Zapychająca się kanalizacja daje charakterystyczne symptomy. Pierwszym z nich jest spowolnienie odpływu wody ze zlewu czy brodzika. W przypadku toalety będzie to napełnianie się muszli podczas spuszczania wody. W takiej sytuacji warto od razu przystąpić do działania, aby zapobiec całkowitemu zatkaniu. Kolejnym objawem jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z kanalizacji. Nagromadzone resztki czy zanieczyszczenia wytwarzają charakterystyczną siarkową woń. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy wszystkie syfony są szczelne oraz prawidłowo zamontowane. Hałas wydobywający się z kanalizacji również będzie świadczył o jej rychłym zatkaniu. Zazwyczaj są to szumy, bulgotanie, a czasami głośne łomotanie. Jest to spowodowane nagromadzeniem się powietrza i wody w rurach.
Czym może skutkować zatkana kanalizacja?
Zatkana kanalizacja to duży problem, gdyż uniemożliwia to korzystanie ze zlewu, wanny, prysznica, umywalki lub muszli klozetowej. Dodatkowo przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, który będzie unosił się po całym mieszkaniu czy budynku. Równie często zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wydobywania się fekaliów. Niedrożność rur może również prowadzić do cofania się ścieków lub wybicia kanalizacji, co stanowi poważny i uciążliwy problem.
Jak zapobiegać zatykaniu się kanalizacji?
Chcąc zapobiec niedrożności rur, kluczowe jest zwracanie uwagi na to, co trafia do odpływów. Bezwzględnie należy wystrzegać się wrzucania resztek jedzenia, kosmetyków, włosów czy środków higienicznych. Kolejną ważną kwestią jest systematyczna dbałość. W tym celu warto raz w tygodniu starannie oczyścić odpływy dedykowanymi detergentami. Przed ich użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją ich stosowania. Warto także zakupić sitko, które zakładane jest na odpływ. To właśnie na nim będą gromadzić się resztki, dzięki czemu z łatwością można je usunąć.
Co zrobić, gdy dojdzie do wybicia kanalizacji?
W sytuacji, kiedy dochodzi do niedrożności rur, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Nie zawsze znane są przyczyny zatkania odpływu, stąd też fachowcy użyją odpowiedniego sprzętu oraz metod, aby udrożnić rury. Z kolei w przypadku, kiedy dochodzi do wybicia kanalizacji, konieczne jest wezwanie specjalistów, którzy dysponują odpowiednimi zasobami technicznymi, pozwalającymi na zdezynfekowanie całej powierzchni. Mowa tutaj zarówno o odpowiednich urządzeniach, jak i skutecznych metodach, które pozwolą pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.
Sprzątanie po fekaliach to zadanie dla doświadczonych fachowców, gdyż nieczystości stanowią poważne zagrożenie zdrowotne. Konieczne będzie zatem ich skuteczne i bezpieczne usunięcie, jak również przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji poprzez ozonowanie. Ważnym aspektem jest także usunięcie i zutylizowanie wszystkich rzeczy czy przedmiotów, które miały kontakt z nieczystościami. To niezwykle ważne, gdyż fekalia to bomba bakteriologiczna, która musi być skutecznie i starannie usunięta. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się pomoc firmy Vector – działającej na terenie Łodzi i nie tylko.
WWW: vector-uslugi.pl
Telefon: 725 392 578
E-mail: [email protected]
/Artykuł sponsorowany/