1 lutego na terenie całego kraju rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. Armia chce się wiedzieć, ile osób jest zdolnych do służby. Na Dolnym Śląsku wezwanie na stawienie przed komisją wojskową dostanie około 17 tys. osób.
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji (mężczyźni, którzy kończą w bieżącym roku 19 lat) oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a ukończyły 18 rok życia.
Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast za pomocą wezwań, które będą doręczone na co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. Stawiennictwo to jest obowiązkowe. W 2024 roku przed powiatowe komisje lekarskie województwa dolnośląskiego, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, wezwanych zostanie około 17 tys. osób.
W Świdnicy kwalifikacja wojskowa odbędzie się za miesiąc. – Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej zameldowane na pobyt stały lub pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące na terenie miasta Świdnicy winny obowiązek ten spełnić w terminie od 20 lutego 2024 r. do 21 marca 2024 r. w siedzibie Powiatowej Komisji Lekarskiej w Internacie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy ul. gen. Władysława Sikorskiego 41 – przekazano w obwieszczeniu wojewody dolnośląskiego.
– W razie niestawienia się osoby do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji, na podstawie art. 59 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny, nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Osoby, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), przed właściwą komisją lekarską lub przed szefem wojskowego centrum rekrutacji w określonym terminie i miejscu, albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, oraz nie zgłoszą się w określonym terminie i miejscu na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących powszechnego obowiązku obrony oraz odmówią poddania się badaniom lekarskim, na podstawie art. 681 wskazanej ustawy o obronie ojczyzny, podlegają grzywnie albo karze ograniczenia wolności – dodano.
/DUW, UM Świdnica, mn/