– To mój autorski romans z literaturą dawną, z tekstem rozumianym jako sumienie przeszłości – mówi o najnowszym tomie wierszy świdniczanin Tomasz Hrynacz. „Lallen” ma formę eksperymentalną – nastawioną na niejednoznaczność. Poetycki tomik został niedawno wydany przez Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka.
– To, co mnie interesowało, pisząc tę książkę, to między innymi eksperyment poetycki czy może bardziej eksperymentalna forma pisania, nastawiona na niejednoznaczność związków leksykalnych i struktur składniowych, stąd częste kolokacje, odstępowanie od swoich podstawowych znaczeń, łączenie m.in. języka wywodzącego się ze „świata wirtualnego” z formami zamierzchłymi, archaicznymi. Miało to z kolei przełożenie na przekonanie o nierozłączności form poetyckich oraz rodzaju składni – nielinearnej i rozczłonkowanej, co miejscami wpływa na dodatkowe, świadome „szyfrowanie” i zaciemnianie treści – wyjaśnia wykładnie powstania nowego tomu poetyckiego świdnicki twórca Tomasz Hrynacz.
Początkowo książka miała nosić tytuł „Widmo Brockenu”, ostatecznie jednak przybrała tytuł „Lallen”. – To niemieckie określenie czasownika „bełkotać”, bo to taki mój autorski romans z literaturą dawną, z tekstem rozumianym jako sumienie przeszłości. Pisząc ten tom, myślałem przede wszystkim o „bezczasowości” literatury – współistnieniu w bogatej tradycji wiersza polskiego głosów, poetyk czy systemów wersyfikacyjnych. Obrazy rzeczywistości w tych wierszach, ich wygląd oraz kształty nie są stałe, ustalone raz na zawsze, ale rozsadza ich wewnętrzna, podskórna, destrukcyjna energia, pęd ku przeobrażeniu i przemianie. Pozostają ze sobą w pewnej umownej niezgodzie, dążąc nieustannie do przekraczania własnych grani – tłumaczy świdnicki poeta.
Tomasz Hrynacz, rocznik 1971 – świdniczanin od urodzenia, od blisko trzydziestu lat swoje wiersze drukuje w pismach ogólnopolskich i zagranicznych. Publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”, „Kresach”, „Frazie”, „Odrze”, „Res Publice Nowej”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Czasie Kultury”, „Twórczości”. Debiutował w 1997 roku książką „Zwrot o bliskość”, wydaną w Krakowie, w Bibliotece „Studium”. Do tej pory wydał dwanaście tomów wierszy m.in. „Praski raj”, „Przedmowa do 5 smaków”, „Noc czerwi”. Jego wiersze znalazły się w kilku antologiach m.in. „Antologia nowej poezji polskiej 1990–1999 (Kraków 2000), w amerykańskiej antologii polskiej poezji „Contemporary Writers of Poland” (Orlando 2005), hiszpańskiej antologii współczesnej poezji polskiej „Poesía a contragolpe. Antología de poesía polaca contemporánea (autores nacidos entre 1960 y 1980)” (Saragossa 2012). Jego poezję przetłumaczono na język angielski, chorwacki, czeski, francuski, kataloński, niemiecki, rosyjski, serbski, słowacki i ukraiński. Obecnie jest redaktorem działu poezji w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator” wydawanym przez Fundację im. Henryka Berezy w Szczecinie.
Sprzedaż tomiku poetyckiego prowadzona jest m.in. przez Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka.
/oprac. red./
/komunikat – Tomasz Hrynacz/