Strona główna Artykuł sponsorowany Czym kierować się przy wyborze garażu blaszanego?

Czym kierować się przy wyborze garażu blaszanego?

0

Właśnie kupiłeś samochód i chcesz zapewnić mu ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi? A może potrzebujesz dodatkowego budynku gospodarczego na działce lub planujesz rozpocząć budowę? Niezależnie od motywacji, dobrym pomysłem może okazać się zakup popularnego blaszaka! Sprawdź, co musisz wiedzieć o garażach blaszanych i jak dobrać odpowiedni model do własnych potrzeb!

Dlaczego warto zdecydować się na garaż blaszany?

Każdy posiadacz prywatnej posesji doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebne są pomieszczenia pełniące funkcję składziku. I nie chodzi w tym jedynie o osłonę samochodu, ale także miejsce, gdzie można trzymać narzędzia czy schować meble ogrodowe na zimę. Oczywiście wiele osób uważa, że wystarczający będzie garaż w bryle domu, jednak często na etapie budowy nie jesteśmy w stanie przewidzieć dodatkowego samochodu, który kupimy za kilka lat, czy ilości sprzętów, które będą wymagać przechowywania. Dopiero po czasie okazuje się, że brakuje nam tego typu pomieszczeń gospodarczych.

W takiej sytuacji najczęściej pojawia się pomysł dostawienia dodatkowego budynku. Jak się jednak okazuje, budowa murowanego garażu lub budynku gospodarczego wymaga nie tylko ogromnego nakładu pracy, ale również generuje spore koszty, sięgające nawet 80 tysięcy złotych. To ogromna kwota, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Nie oznacza to jednak, że musimy obejść się bez garażu.

Doskonałą alternatywą staje się garaż blaszany, który jest znacznie tańszy, szybszy i wygodniejszy w budowie. Co więcej, stanowi równie dobrą ochronę dla samochodu z gwarancją wieloletniej trwałości. Na tym jednak zalety garaży blaszanych się nie kończą. Plusem jest także mobilność konstrukcji blaszanej, co oznacza, że z łatwością możemy przenieść ją w inne miejsce lub zupełnie rozebrać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Nowoczesny garaż blaszany to nie tylko budynek funkcjonalny, ale i wysoce estetyczny. Tworząca go blacha ocynkowana pokryta jest warstwą eleganckiego lakieru, który można precyzyjnie dopasować do dachu, stolarki okiennej czy ogrodzenia, dzięki oznaczeniom z palety RAL. Powłoka może także imitować strukturę i kolory naturalnego drewna. Obecnie największą popularnością cieszą się blaszane garaże wyposażone w elegancki dach dwuspadowy, nadający konstrukcji bryłę klasycznego budynku.

Dlatego też, jeśli myśląc o blaszaku mamy w głowie jedynie tradycyjną, srebrną kostkę, możemy się naprawdę zdziwić, oglądając współczesne realizacje niektórych firm.

garaż blaszany widok z bokuGaraże blaszane — na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kiedy już zdecydujemy się na garaż lub pomieszczenia gospodarcze wykonane z blachy, powinniśmy dokładnie przemyśleć nasze aktualne (i przyszłe) potrzeby. Ponadto warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Wymiary garażu

Garaże blaszane w standardowych rozmiarach to m.in. 3 × 5 (na samochód osobowy), 5 × 6 (dwustanowiskowy). Warto jednak mieć na uwadze, że większość firm dopasowuje wymiary do indywidualnych wymagań klientów.

Pamiętajmy, że blaszak powinien stać na płaskim, odpowiednio przygotowanym podłożu, jak również umożliwiać swobodny wjazd do środka pojazdem czy bezkolizyjne otwieranie drzwi bocznych. Dlatego też ostateczne wymiary garażu będą definiować nie tylko nasze potrzeby, ale i dostępność miejsca na posesji.

Konfiguracja garażu według indywidualnych wymagań

Właściwie każdy producent garaży blaszanych oferuje wykonanie obiektu dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta, nie tylko pod względem wielkości, ale i konfiguracji pomieszczeń garażowych.

Przykładowe konfiguracje blaszaków to:

  • garaż blaszany jednostanowiskowy (najczęściej klasyczny 3 × 5),
  • garaż blaszany dwu — lub trzy stanowiskowy,
  • garaż na samochód z dodatkową częścią gospodarczą (schowkiem),
  • garaż jednostanowiskowy z dodatkową wiatą (samym zadaszeniem na kolejny samochód lub pełniącą funkcję kojca dla psa, a nawet śmietnika).

Co więcej, możemy także wybrać sposób otwierania głównej bramy garażowej, ilość drzwi bocznych czy otworów okiennych. Blaszaki mogą występować zarówno w wariancie z wygodną bramą uchylną, jak i tradycyjną bramą dwuskrzydłową, która może okazać się lepszym wyborem np. dla osób starszych, dla których brama uchylna mogłaby stanowić wyzwanie. Oczywiście bramy uchylne mają więcej zalet: przede wszystkim nie wymagają wiele miejsca (brak kąta rozwarcia), co doceniamy z pewnością zimą, kiedy bez problemu dostaniemy się do garażu i wyjedziemy z niego samochodem bez konieczności odśnieżania.

Grubość i jakość blachy oraz konstrukcji

Warto sprawdzić, jakiej jakości materiałów do produkcji garaży blaszanych używa dana firma. Jak się okazuje, różnice mogą być spore, a pamiętajmy, że rodzaj blachy może niekorzystnie wpłynąć na trwałość i wygląd konstrukcji. Przykładowo, zbyt cienka blacha może się nieestetycznie wyginać, natomiast brak powłoki antykorozyjnej spowoduje szybkie rdzewienie blaszaka. Jedynie zakup garażu z wysokiej jakości materiałów zagwarantuje nam, że będzie on spełniał swoje funkcje na lata.

Podstawowym materiałem jest blacha ocynkowana o grubości min. 0,5 mm. Obecnie najczęściej stosuje się trapez o głębokości od 7 do 14 mm (płytszy na ściankach, głębszy na dachu). Warto zdecydować się na wariant kolorystyczny, posiadający dodatkowo powłokę akrylową, która nie tylko wpływa na lepszą estetykę garażu, ale i stanowi dodatkową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Pamiętajmy, że samodzielne malowanie garażu nigdy nie pozwoli uzyskać takiego efektu, jak fabryczna warstwa lakieru.

Nie bez znaczenia jest także grubość profili podtrzymujących konstrukcję garażu. Części nośne powinny być wykonane z profili zamkniętych, zapewniających odpowiednią sztywność i trwałość szkieletu blaszaka. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że budynek przetrwa zderzenie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jak silny wiatr czy gęsty, mokry śnieg.

wnętrze garażu blaszanegoCennik garaży blaszanych i usług dodatkowych

Ceny garaży blaszanych są zależne przede wszystkim od ich rozmiarów, ale i jakości materiałów. Co więcej, wiele firm w kwocie zakupu oferuje dodatkowo transport (nawet na terenie całego kraju) i darmowy montaż (oczywiście na podłożu przygotowanym uprzednio przez klientów). Dlatego też nie zawsze tańszy zakup oznacza korzystniejszy — pamiętajmy, aby zawsze dokładnie sprawdzić, co otrzymujemy w danej cenie.

Standardowa konstrukcja garażu 3 × 5 z blachy ocynkowanej powlekanej kolorem to koszt około 3100 złotych. Za garaż dwustanowiskowy (również powlekany) zapłacimy minimum 7000 złotych. Natomiast bardziej złożone konfiguracje, np. wyposażone w dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, wiatę i okna mogą oscylować wokół 10 000 złotych. Mimo wszystko to wciąż sporo mniej niż budowa garażu murowanego.

Jaki garaż blaszany wybrać? – Podsumowanie

Garaże blaszane to coś więcej popularne schowki budowlane. Wiele osób decyduje się na takowy, używając go jako nie tylko jako osłonę samochodu, ale i dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Nowoczesny garaż blaszany to nie srebrna kostka, ale elegancki budynek w kolorze dopasowanym do estetyki naszego podwórka. Przed zakupem blaszaka warto sprawdzić takie aspekty, jak jego wielkość, jakość materiałów, a także zastosowane rozwiązania (np. bramy garażowe). Dobrej jakości garaż blaszany jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, jak również służy przez wiele lat, zupełnie jak budynek murowany. Jeśli planujesz budowę garażu, koniecznie sprawdź ofertę dostępnych na rynku popularnych blaszaków!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł„Przepraszamy za utrudnienia, walczymy o swoje”. Rolnicy protestowali na krajowej „piątce” [FOTO/VIDEO]
Następny artykułŚwidniczanie z pierwszym sparingowym skalpem [FOTO]