Strona główna Temat dnia Więcej kobiet może korzystać z bezpłatnej mammografii i cytologii

Więcej kobiet może korzystać z bezpłatnej mammografii i cytologii

0

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim ok. 20 tysięcy kobiet. Rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3 tysięcy pań rocznie. Stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet.Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Od listopada 2023 r. z profilaktycznej mammografii i cytologii na NFZ skorzysta więcej kobiet.

Mammografia już od 45 roku życia

Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię w programie profilaktycznym mogą zrobić kobiety w wieku 45 – 74 lata. Dzięki tej zmianie z bezpłatnych badań w kierunku raka piersi skorzysta jeszcze więcej kobiet. Do tej pory badania w programie dostępne były dla pań w wieku 50 – 69 lat.

Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.

Badania w ramach programu można wykonać w pracowni stacjonarnej lub mobilnej, czyli w mammobusie. Pełny harmonogram postojów mammobusów jest dostępny na stronie internetowej Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Harmonogram jest aktualizowany co miesiąc.

Profilaktyczna cytologia także obejmie więcej kobiet

Zmiany czekają również program profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego kobiety w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmie kobiety od 25 do 64 roku życia.

Na profilaktyczną cytologię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy można wykonać w każdym gabinecie, który ma zawarty kontrakt z NFZ.

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie co trzy lata, a co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka). Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków.

/materiał NFZ Oddział Dolnośląski/

Poprzedni artykułJaworzyna Śląska. Kilkanaście ulic będzie bez wody
Następny artykułKontrolują i wpuszczają nowe ryby. W tle proces o katastrofę ekologiczną [FOTO/VIDEO]