Biżuteria składa się z bardzo delikatnych elementów, dlatego nietrudno o jej uszkodzenie nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Z pomocą przychodzą pracownie jubilerskie, które są w stanie przywrócić naszym ozdobom dawny blask. Co decyduje o kosztach naprawy?
Dlaczego biżuteria się psuje?
Kolczyki, łańcuszki, pierścionki czy bransoletki codziennie narażone są na kontakt z wodą, perfumami czy detergentami. Odbija się to na kondycji metali szlachetnych. Biżuteria ciemnieje i matowieje. Woda i detergenty mogą też osłabić klej, na który przymocowane są drobne elementy: kamyczki czy cyrkonie.
Za ciemnienie i powstawanie przebarwień odpowiadać może także niewłaściwe przechowywanie. Biżuterii nie sprzyjają wilgotne i nasłonecznione miejsca, a także metalowe pojemniki, z którymi może wchodzić w reakcje. Lepiej wybrać drewniane albo papierowe zamykane pudełeczka.
Na uszkodzenia szczególnie narażona jest biżuteria, którą nosimy na co dzień i której nie zdejmujemy do spania albo uprawiania sportów. Nietrudno o zgubienie zatyczki do kolczyka, zarysowania, starcie się pozłacanej albo rodowanej warstwy, zdeptanie, przygniecenie, zerwanie łańcuszka albo inne uszkodzenia mechaniczne.
Jak naprawić biżuterię?
Na szczęście większość uszkodzeń można z powodzeniem zreperować. To pracownie jubilerskie zajmują się naprawą biżuterii. Warszawa jest jednym z miast, które przoduje w takich usługach. Specjaliści są w stanie m.in. uzupełnić brakujące kamienie, wyprostować pogiętą biżuterię, scalić zepsute łańcuszki czy pierścionki, wymienić zapięcia, wyczyścić i wypolerować zmatowiałe metale szlachetne.
Ile kosztuje naprawa zerwanego łańcuszka i innych ozdób?
Koszt tego typu usług zależy od kilku czynników. Istotne jest, z jakiego metalu została wykonana biżuteria. Wymagająca wstawki naprawa pękniętego złotego pierścionka na pewno będzie kosztować drożej niż wykonanie takiego samego uzupełnienia ze srebra.
Wycena uzależniona jest także od stopnia skomplikowania prac, które musi wykonać jubiler, stopnia uszkodzeń i techniki wykonania biżuterii. Trudniej przecież naprawić biżuterię z grawerem lub wzorkiem niż tą zupełnie gładką.
Typowe, standardowe usługi, takie jak polerowanie obrączki, nie są drogie. To koszt rzędu 10 złotych.
Do kilkudziesięciu złotych zapłacimy za naprawę zerwanego łańcuszka. Warszawa i inne duże miasta to miejsca, w których bez problemu znajdziemy profesjonalny serwis. Niektóre z nich, np. pracownia Słojewski, zajmują się naprawą biżuterii także wysyłkowo.
/Artykuł sponsorowany/