9. edycja Spektrum została oficjalne rozpoczęta. W tym roku świdnickiemu festiwalowi filmowemu przyświeca hasło „Save the changes/Zachowaj zmiany”, a kluczem proponowanego repertuaru mają być obrazy filmowe, zatrzymujące widzów przy ważnych momentach, emocjonalnych chwilach. Przez blisko tydzień miłośnicy kina będą mieli okazję zobaczyć aż 50 tytułów, w tym krótkie metraże z całego świata, a także filmy pełnometrażowe z największych tegorocznych festiwali filmowych. Nie zabraknie też konkursu Spektrum oraz międzynarodowego konkursu Okiem Młodych. W programie przewidziano też spotkania z twórcami polskiego kina, a także dodatkowe wydarzenia – jak potańcówka, koncert czy spacer śladami świdnickich murali.
Gala otwarcia nastąpiła we wtorek, 24 października w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. To już dziewiąta edycja Festiwalu Filmowego Spektrum w Świdnicy tym razem pod hasłem „Save the changes/Zachowaj zmiany”.
– Zmiany w dzisiejszych czasach bardzo szybko zachodzą. Nie jesteśmy w stanie za nimi nadążyć, dlatego warto czasami się zatrzymać. To miejsce, gdzie się teraz znajdujemy, kino i te filmy, które przez ten tydzień Państwo zobaczą, dają szansę na to, by się zatrzymać i zobaczyć co w życiu jest ważne, a są to tak naprawdę drobne chwile – wyjaśniał tegoroczne hasło i dobór repertuaru Paweł Kosuń z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, dyrektor artystyczny festiwalu Spektrum – W sobotę pokazujemy film „Marcel Muszelka w różowych bucikach”. Jest to częściowo animacja, film fabularny i też trochę dokumentalny. Zachęcam, by się na niego wybrać, gdyż trochę był on też przyczynkiem do hasła tego festiwalu. […] Zapraszam też na inne filmy – dodał.
W trakcie wydarzenia podkreślano lokalny i ekologiczny charakter festiwalu. – Ta idea nam cały czas towarzyszy, a więc bycia festiwalem lokalnym, który tworzymy z Państwem. […] Festiwal jest też prowadzony z myślą o zrównoważonym byciu i życiu. Byśmy żyli jak najbardziej zielono z poszanowaniem dla środowiska naturalnego – zauważył Paweł Kosuń. Festiwal w aspekcie ekologii od tego roku wspierany jest także przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. – Dla nas bardzo ważne są zrównoważone działania i wspieranie wszelkich ekologicznych projektów. Jak wiemy, Unia Europejska zobowiązała się do tego, żeby do 2050 roku być kontynentem neutralnym klimatycznie, w związku z tym wszelkie działania, które mają to wspomóc, są niezwykle ważne i tutaj branża filmowa odgrywa bardzo istotną rolę, dlatego że, pomijając fakt zrównoważonej produkcji filmowej […], ma także szansę pokazać wszystkim widzom, dlaczego to jest ważne i co możemy zrobić. […] mamy szansę mieć wpływ na klimat – mówiła Paulina Kufel reprezentująca Komisję Europejską.
Galę otwierającą spektrum zakończył pokaz filmu „TÓTEM”, w reżyserii Lily Avilés.
Tegoroczny festiwal Spektrum to łącznie 50 tytułów, w tym krótkie metraże z całego świata, a także filmy pełnometrażowe z największych tegorocznych festiwali filmowych. Tradycyjnie przeprowadzone zostaną konkursy filmowe w tym 5 pełnometrażowych filmów z Polski oraz 5 produkcji zagranicznych, a także międzynarodowy konkurs Okiem Młodych z krótkimi metrażami młodych niezależnych twórczyń i twórców, od produkcji profesjonalnych po debiuty powstałe poza murami szkół filmowych. Widzowie będą mieli również okazję przyjrzenia się młodym twórcom, którzy już stali się kultowi w Sekcji Young Classics. Ponownie też pokaz filmowy zagości do Aresztu Śledczego w Świdnicy, w ramach sekcji Areszt Otwarty. Podczas świdnickiego święta kina nie zabraknie również spotkań z aktorami i twórcami polskiego kina, a także wydarzeń towarzyszących jak, chociażby potańcówka, spacer śladami świdnickich murali czy koncert zespołu KWIT.
Program 9. Festiwalu Filmowego SPEKTRUM w Świdnicy:
środa 25.10
15:00 SPEKTRUM // Skąd dokąd, reż. Maciek Hamela / Polska, Francja, Ukraina / 2023 / 85’
17:15 SPEKTRUM // Ultima Thule, reż. Klaudiusz Chrostowski / Polska / 2023 / 83’ + spotkanie z reżyserem
19:30 SPEKTRUM // Monster, reż. Kore-eda Hirokazu / Japonia / 2023 / 126’
czwartek 26.10
10:00 OKIEM MŁODYCH – Dokument / Blok I / 81’
12:00 OKIEM MŁODYCH – Animacja / Blok I / 53’ + spotkanie z twórcami
16:45 SPEKTRUM // Śubuk, reż. Jacek Lusiński / Polska / 2022 / 112’ + spotkanie z Małgorzatą Gorol
19:45 SPEKTRUM // Delikwenci, reż. Rodrigo Moreno / Argentyna, Brazylia, Luksemburg, Chile / 2023 / 189’
piątek 27.10
10:00 OKIEM MŁODYCH – Fabuła / Blok I / 77’
12:00 OKIEM MŁODYCH – Dokument / Blok II / 84’ + spotkanie z twórcami
15:00 OKIEM MŁODYCH – Fabuła / Blok II / 78’ + spotkanie z twórcami
17:15 SPEKTRUM // Chłopi, reż. DK Welchman, Hugh Welchman / Polska / 2023 / 116’ + spotkanie z Robertem Gulaczykiem
20:15 SPEKTRUM // Bulion i inne namiętności, reż. Trần Anh Hùng / Francja / 2023 / 135’ + przed seansem degustacja wina z Winnicy Silesian + zapowiedź Jakuba Gutka
sobota 28.10
10:15 OKIEM MŁODYCH – Fabuła / Blok III / 69’
11:45 OKIEM MŁODYCH – Animacja / Blok II / 62’ + spotkanie z twórcami
14:00 SPEKTRUM // Blue Jean, reż. Georgia Oakley / Wielka Brytania / 2022 / 97’
16:15 SPEKTRUM // Marcel Muszelka w różowych bucikach, reż. Dean Fleischer-Camp / USA / 2021 / 89’
19:30 FILM ZAMKNIĘCIA / GALA WRĘCZENIA NAGRÓD // Między słowami, reż. Sofia Coppola / USA, Japonia / 2003 / 101’
niedziela 29.10
10:30 SPEKTRUM DZIECIOM // Yuku i magiczny świat, reż. Arnaud Demuynck, Rémi Durin / Belgia, Francja / 2022 / 65’ + prelekcja Martyny Stec
12:30 YOUNG CLASSICS // Drive my car, reż. Ryūsuke Hamaguchi / Japonia 2021 / 179’
16:00 POKAZ SPECJALNY // Święto ognia, reż. Kinga Dębska / Polska / 2023 / 94’ + spotkanie z Kingą Preis
19:00 YOUNG CLASSICS // W pętli ryzyka i fantazji, reż. Ryûsuke Hamaguchi / Japonia / 2021 / 121’
Program dostępny na stronie festiwalu www.spektrumfestiwal.pl
/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/