Według szacunków w pierwszej dekadzie XXI wieku polskie banki udzieliły około 700 tysięcy kredytów we frankach. Sprawa skomplikowała się, gdy na fali kryzysu gospodarczego z 2008 roku kurs franka zaczął gwałtownie rosnąć, a razem z nim – zobowiązania finansowe kredytobiorców. Choć od tego czasu upłynęło już kilkanaście lat, wielu frankowiczów nadal walczy o niesłusznie nadpłacone bankom pieniądze. Ty też możesz to zrobić.
Spłacony kredyt we frankach – co zrobić?
Problem frankowiczów polegał na tym, że choć mieli oni świadomość nieuczciwości kredytów, jakie musieli spłacać bankom, brakowało im podstaw prawnych, które mogłyby spowodować ich unieważnienie. Przełomem pod tym względem był 3 października 2019 roku, gdy TSUE dał pozytywną odpowiedź na pytanie związane z kredytem frankowym udzielonym przez Raiffeisen Bank. To właśni ów wyrok stał się podstawą do orzecznictwa uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Powołując się na decyzję z października 2019 roku, frankowicze, którzy spłacili swoje kredyty, mogą zażądać od banku zwrotu środków finansowych, które zostały nienależnie pobrane. Dla jasności – nie chodzi tu o unieważnienie samej umowy kredytowej, a jedynie o wypłacenie nadpłaconych rat kredytowych. Wyrok unieważniający umowę może zostać wydany jedynie w przypadku kredytobiorców, którzy nadal spłacają należności finansowe.
Obecnie wiele kancelarii – np. https://www.wlodzimierzmarczuk.pl/ – specjalizuje się w sprawach frankowiczów. I jeżeli sprawa Cię dotyczy, walcz o swoje – dane pokazują, że obecnie miażdżąca większość spraw frankowych jest przez sądy rozpatrywana z korzyścią dla kredytobiorców.
Jak przebiega sprawa?
Kancelaria Marczuk Adwokaci na stronie https://www.wlodzimierzmarczuk.pl/specjalizacje/kredyty-frankowe/, informuje, że proces w sprawie frankowej składa się z trzech etapów:
- Etap przedsądowy, na który składają się konsultacje, analiza umowy kredytowej i mediacje z bankiem.
- Etap sądowy, czyli sporządzenie pozwu, przygotowanie klienta do rozprawy i proces.
- Etap egzekucyjny, który powinien skończyć się rozliczeniem banku z kredytobiorcą.
Jak wspomniano wyżej, w sprawach frankowych banki wygrywają bardzo rzadko, dlatego kredytobiorca ma duże szanse na pomyślny wynik. Kluczem jest jednak odpowiednie przygotowanie się do procesu i właściwe sformułowanie pozwu sądowego. Frankowicze, którzy walczą o należności finansowe na drodze sądowej, korzystają z m.in. prawników, specjalizujących się w tego typu sprawach. Z takimi usługami przykładowo kancelarii Marczuk Adwokaci można zapoznać się na stronie https://www.wlodzimierzmarczuk.pl/specjalizacje/prawo-podatkowe/.
/Artykuł sponsorowany/