Strona główna Artykuł sponsorowany Jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę? Zastosowanie deszczówki

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę? Zastosowanie deszczówki

0

Zbiornik na deszczówkę to bardzo praktyczny, ale również ekologiczny i oszczędny sposób pozyskiwania wody. Doskonale sprawdza się przy domkach jednorodzinnych oraz w ogórkach działkowych. Sprawdź poniższe rady i dowiedz się jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę i dlaczego warto gromadzić wodę opadową!

  1. Czym charakteryzuje się woda deszczowa?
  2. W jakim celu warto zbierać wodę deszczową?
  3. Jakie właściwości powinien mieć zbiornik wody deszczowej?
  4. Gdzie można magazynować wodę deszczową?
  5. Jak długo można przechowywać wodę opadową?
  6. Czy można filtrować deszczówkę?

Zbiornik na deszczówkę może być zarówno naziemny, jak i podziemny. W zależności od potrzeb mieszkańców, jak i możliwości domu i działki, można wybrać zbiornik innego typu. Czasem warto połączyć go bezpośrednio z układem nawadniającym ogród, a w innych sytuacjach lepiej sprawdzi się jako źródło wody do bezpośredniego czerpania.

Czym charakteryzuje się woda deszczowa?

Zbiorniki na deszczówkę występują w wielu wariantach, a sposób ich wykorzystywania jest dopasowany do potrzeb mieszkańców. Niemniej jednak podstawowym celem montowania zbiornika na deszczówkę jest chęć podlewaniu ogrodu wodą opadową.

Jest to woda miękka, niepozostawiająca osadu. Jest to jedna z najczystszych wód naturalnych, a dodatkowo także bardzo bogata w rozpuszczone gazy. Są to głównie azot, tlen i dwutlenek węgla, a także sole mineralne oraz mikroorganizmy.

Deszczówka ma również dość niskie pH, jedynie 5,5. Ma ona także niewielkie stężenie związków wapnia. Ze względu na swoje właściwości, doskonale sprawdza się do podlewania roślin.

W jakim celu warto zbierać wodę deszczową?

Zbiornik na deszczówkę pozwala w łatwy i wygodny sposób pozyskiwać oraz magazynować wodę opadową. W wielu przypadkach ułatwia także jej ponowną dystrybucję.

Woda deszczowa jest zbierana przez właścicieli domów i ogródków działkowych przede wszystkim ze względu na konieczność podlewania roślin. Skład oraz parametry wody opadowej doskonale sprawdzają się w tym celu – służą rośliną, nie pozostawiają osadu, a także wzbogacają glebę.

Warto mieć jednak na uwadze, że nie każda deszczówka będzie odpowiednia. Im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym gorszy skład będzie miała woda. Dodatkowo, jeśli deszczówka ma kontakt np. z dachem wykonanym z płyt bitumicznych, również nie będzie odpowiednia do podlewania roślin.

Jakie właściwości powinien mieć zbiornik wody deszczowej?

Zbiorniki podziemne oraz naziemne powinny mieć odpowiednią pojemność i wydajny system pozyskiwania deszczówki. Na każde 25 metrów kwadratowych, z których pozyskiwana jest woda, należy dobrać ok. 1 metr sześcienny zbiornika.

Gdzie można magazynować wodę deszczową?

Zbiornik na deszczówkę to najwygodniejszy sposób na magazynowanie wody opadowej. Występują one w wersji naziemnej (świetnie sprawdzą się na dużych działkach), a także podziemnej (niewidoczne i można wybrać model o dużej pojemności, bez obawy o miejsce).

Magazynowanie wody może mieć miejsce zarówno bezpośrednio na trawniku, jak i np. przy budynku, gdy zbierana jest woda spływająca z dachu.

Jak długo można przechowywać wodę opadową?

Woda do podlewania roślin może być przechowywana około roku, lecz większość instalacji odpowiadających za dystrybucję deszczówki rozprowadza ją o wiele szybciej. Kwestia przechowywania jest rozważana zazwyczaj przy zbiornikach zewnętrznych stosowanych do bezpośredniego podlewania, np. przy domkach działkowych.

Czy można filtrować deszczówkę?

Wodę deszczową można klarować z wykorzystaniem filtrów, głównie przepływowych. Czysta woda będzie stosowana do podlewania, a zanieczyszczona trafi do kanalizacji.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNocna akcja służb ratunkowych na Komunardów. Jedna osoba trafiła pod opiekę medyków
Następny artykuł„Zdrowie ma smak” po raz szesnasty. Targi zdrowej żywności i festiwal piwa rozpoczęte [FOTO]