Przed laty farby kredowe wykorzystywano do malowania ścian, ale nie cieszyły się dużym uznaniem na rynku. Obecnie wiadomo, że świetnie nadają się do malowania mebli. Czym się charakteryzują i jakie są ich największe zalety? Z czego wynika ich rosnąca popularność?
Farby kredowe i ich zalety
Zacząć trzeba od tego, że w teorii farby kredowe nie wymagają usuwania starych powłok malarskich. To dobra informacja dla tych osób, które lubią szybkie i niezbyt pracochłonne remonty. Na tym jednak nie koniec zalet farb kredowych.
- Farby kredowe są niezwykle trwałe, ale wymagają dobrego zabezpieczenia.
- Cechują się doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży.
- Pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów.
W zasadzie farby kredowe to mieszanka wody i kredy. Najwięcej zależy od wykorzystywanego do produkcji spoiwa. Wszystkie farby tego rodzaju są bezzapachowe i ekologiczne. Malowanie nimi jest łatwe i przyjemne. Kupić je można bez problemu przez internet np. w sklepie online https://vintro.pl/.
Co można malować farbami kredowymi?
Farby kredowe cechują się bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży. Można nimi malować powierzchnie metalowe, ceramiczne, tekstylne, gliniane i plastikowe. Obecnie wykorzystuje się je przede wszystkim do malowania mebli, które wymagają renowacji. Farby kredowe rzeczywiście są im w stanie dać drugie życie.
Malowanie farbami kredowymi jest dziecinnie proste. Mebel trzeba jedynie umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub innego detergentu. Rzadko bywa konieczne jego dodatkowe odtłuszczenie. Do tego celu nadaje się aceton, benzyna ekstrakcyjna lub denaturat. Powierzchnię mebla można też delikatnie przeszlifować papierem ściernym, ale nie jest to zabieg konieczny.
Do malowania farbami kredowymi najlepiej nadają się pędzle z włosiem miękkim i sprężystym. Farbę należy nanosić na daną powierzchnię długimi pociągnięciami pędzla. W tym przypadku dwie warstwy to zupełne minimum. Często trzeba wykonać kilkukrotne malowanie, aby uzyskać odpowiedni efekt.
/Artykuł sponsorowany/