Koszt remontu kuchni w dużej mierze uzależniony jest od jej rozmiaru, zakresu prac, jak i samego wykonawcy. Aktualnie już za same materiały wykończeniowe trzeba zapłacić więcej. Doliczając do tego koszty opłacenia pracownika, można spodziewać się, że remont kuchni nadwyręży nieco budżet domowy. W poniższym artykule podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na renowację tego pomieszczenia, jak i, co zrobić, aby całkowity koszt remontu kuchni był nieco niższy. Przeczytaj, by zaoszczędzić!
- Remont kuchni – co wpływa na jego cenę?
- Jak zmniejszyć całkowity koszt remontu kuchni?
Remont kuchni – co wpływa na jego cenę?
Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje remont kuchni, musisz wiedzieć, że na ostateczną cenę składa się wiele czynników. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko same meble, płytki itp., ale także wyposażenie kuchenne np. zlewozmywak, kuchenkę itp. Oto, co wpływa na ostateczny koszt remontu kuchni.
- Rozmiar – cena remontu w dużej mierze uzależniona jest od metrażu kuchni. Większa powierzchnia będzie wymagała większej ilości materiałów.
- Zakres prac – zastanów się, czy planujesz gruntowny remont kuchni, czy drobne, estetyczne poprawki.
- Wybrane materiały – to, ile kosztuje remont kuchni, zależne jest także od tego, po jakie produkty do je wykończenia będziesz sięgał. Te ze średniej półki cenowej z pewnością mniej nadwyrężą Twój budżet, w porównaniu z produktami marek premium.
- Wyposażenie kuchni – sprzęt AGD, meble kuchenne, oświetlenie oraz armatura to kluczowe czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę remontu. Dla przykładu, sięgając po gotowy zestaw mebli kuchennych, z pewnością zapłacisz mniej niż za specjalnie robiony projekt.
- Wykonawcy – koszty remontu kuchni to także koszt robocizny, w którego skład wchodzi m.in. skuwanie starych płytek i układanie nowych, wymiana instalacji, montaż mebli itp.
Jak zmniejszyć całkowity koszt remontu kuchni?
Jeśli generalny remont kuchni dopiero przed Tobą i przerażają Cię koszty z tym związane, przeczytaj nasze porady, w których podpowiadamy, jak możesz zaoszczędzić.
- Zbadaj lokalny rynek – łączny koszt remontu kuchni może różnić się ze względu na wykonawcę, któremu zlecisz to zadanie. Skonsultuj się z kilkoma specjalistami i porównaj ich ofertę. Być może są rzeczy, które możesz wykonać sam?
- Przebudowa, a nie pełen remont – planując remont kuchni określ, czy chcesz całkiem nowej aranżacji, czy może tylko odświeżenia niektórych elementów wyposażenia. Czasami jeden detal zmienia całość, np. nowy zlew granitowy będzie stanowił modny akcent i nada wnętrzu luksusowego charakteru.
Ponadto możesz używać produktów w niższej cenie, ale to nie zawsze będzie opłacalne. Wybierając lepszej jakości wyposażenie, masz pewność, że posłuży Ci ono długie, długie lata, dodatkowo stanowiąc efektowną ozdobę wnętrza. Np. zlew Franke to świetny wybór, jeśli chcesz wyposażyć swoją kuchnię w dobre jakościowo, a równocześnie ładne sprzęty.
Podsumowując, kompletne wykończenie kuchni i koszty z tym związane mogą mocno się różnić między sobą. Aktualnie przyjmuje się, że na małe pomieszczenie należy przeznaczyć około 15 tys. zł. Aby obliczyć koszt remontu kuchni, weź pod uwagę jej wielkość, robociznę, materiały i wyposażenie.
/Artykuł sponsorowany/