Wójt gminy Marcinowice wystąpił do wojewody dolnośląskiego o powołanie komisji gminnej ds. szacowania szkód powstałych w wyniku suszy.
– Rolnik będzie musiał obligatoryjnie złożyć wniosek o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji publicznej „Zgłoś suszę rolniczą”. Natomiast opcjonalnie jeżeli rolnik chciałby, aby również Komisja Gminna, szacowała straty wówczas powinien zgłosić to w terminie umożliwiającym oszacowanie strat w uprawach. Jest to rozwiązanie opcjonalne. Komisja Gminna szacuje szkody w terminie do dwóch miesięcy od dnia powstania tych szkód, ale nie później niż do zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji – informuje wójt Stanisław Leń.
– Na podstawie wyników Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzonej przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski i w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach stan zagrożenia suszą. Według aktualnego monitoringu i raportu IUNG wskazano zagrożenie suszą rolniczą dla terenu naszej gminy – przekazał Leń.
Zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej stwierdzono w następujących kategoriach gleby:
- w kategorii gleby I następujące gatunki roślin: zboża jare, zboża ozime, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, rzepak i rzepik, krzewy owocowe, truskawki, rośliny strączkowe
- w kategorii gleby II następujące gatunki roślin: zboża jare, zboża ozime, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, rzepak i rzepik, krzewy owocowe, truskawki
– W związku z powyższym poszkodowani rolnicy posiadający wymienione uprawy mogą składać wnioski o szacowanie szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2023 roku – dodał wójt gminy Marcinowice. Wskazany wniosek oraz stosowne oświadczenia można pobrać ze strony Urzędu Gminy Marcinowice.
/UG Marcinowice, opr. mn/