Strona główna Kultura Carl Kulmiz, filar przemysłowej historii Żarowa. Wkrótce wystawa

Carl Kulmiz, filar przemysłowej historii Żarowa. Wkrótce wystawa

0

Fundacja Inicjatywa B zaprasza do „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” na wernisaż wystawy poświęconej zasłużonemu dla Ziemi Żarowskiej przedsiębiorcy, Carlowi Kulmizowi.

Już 15 lipca o godz. 19.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej, którą prowadzi Fundacja Inicjatywa B odbędzie się wernisaż wystawy pt. „C. Kulmiz – Wernisaż postaci i działalności”. Nietuzinkowa postać żarowskiej historii zostanie przedstawiona za pomocą fotografii, archiwaliów oraz innych zabiegów artystycznych w kontekście inwestycji przemysłowych i społecznych, które odmieniły przedwojenny Żarów i wpłynęły na dzisiejsze postrzeganie miasta.

Wystawa oparta będzie o zbiory „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” oraz przedrukowane zdjęcia pozyskiwane przez Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl w ramach projektu równoległego, czyli „Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej”. Całość ekspozycji dopełnią ciekawostki i informacje pochodzące z książki „Spacer po dawnym Żarowie”, którą napisał Zbigniew Malicki, a którą w ubiegłym roku wydała żarowska organizacja pozarządowa w wersji drukowanej.

Ekspozycja dokumentująca życie i działalność C. Kulmiza stworzona przez kuratorów wystawy – Tomasza Nycza oraz Zbigniewa Malickiego, będzie prezentowana od 15 lipca do 31 sierpnia; w czwartki i niedzielę w godzinach od 17.00 do 20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej przy ul. Armii Krajowej 22 pod okiem grupy wolontarystycznej, prowadzonej przez Fundację Inicjatywa B. Wystawę dofinansował „Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego” w ramach „Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

Kolejne wystawy w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej odbędą się w terminach: „Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie” (16.09-31.10.2023) oraz „Wystawa podsumowująca działanie Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” (18.11-31.12.2023).

/informacja i grafiki organizatora, opr. red./

Poprzedni artykułMagia teatru ulicznego już od piątku na świdnickim Rynku. Jakie spektakle zobaczymy na festiwalu? [PROGRAM]
Następny artykułTokarka CNC do metalu – przewodnik po wyborze i obsłudze