Czarno-białe fotografie Damian Grodowskiego niczym rozwieszone na sznurkach pranie zaprezentowano w jednej ze świdnickich piwnic, a dokładnie w Centrum Organizacji Pozarządowej. Zdjęcia, balansując między ciemnością a światłem, przedstawiają świat rzeczy nierzadko zużytych, przestarzałych czy niepotrzebnych. Interesującą ekspozycję w podziemnych przestrzeniach można zwiedzać przez najbliższy miesiąc.
– Albo przeczytałem to kiedyś, albo też może to zdanie pojawiło się jako bezwiedna myśl nomada powracającego do może nie najlepszego, ale w jakiś sposób do swojego miejsca: „Na pewno nikt na ciebie nie czeka, ale z pewnością czeka cię pranie.” – wyjaśnia autor fotografii Damian Grodowski.
– Wystawa „Wiosenne pranie rozwieszone” jest dla mnie – końcem pewnego etapu życiowego, a co za tym również twórczego i przygotowaniem swojej drogi na nowo. Nie jestem fotografem, nie mam modelek, nie zatrudnia mnie żadna redakcja, nikt na co dzień nie zamawia u mnie niczego. Bywam natomiast tu i tam, spotykam się czasami z innymi ludźmi i wychodzę z aparatem naprzeciw sytuacjom typowym. Potem czasami tym związkom przyglądam się na nowo, żongluje nimi, piję dużo kawy i palę elektronicznie, mieszam fakty i przyprawiam twarze. Oddzielam i łączę. Grafuję i foto-sytuacjonuję. Pranie rozwieszone – dodaje.
Wystawę Grodowskiego można od tygodnia oglądać w ciekawej przestrzeni świdnickich piwnic, a dokładnie w „podziemiach” budynku Centrum Organizacji Pozarządowych, przy ul. Długiej 33. Placówka jest czynna od pn. do pt. do końca tego tygodnia w godzinach 8.00 – 16.00, a od 15 maja 2023 w godzinach 8.00 – 19.00. Wystawa dostępna będzie przez najbliższy miesiąc – do 6 czerwca.
W grupach powyżej 4 osób możliwe jest kuratorskie oprowadzenie po wystawy. W tym celu należy wcześniej umówić się telefonicznie z pracownikiem Świdnickiego Ośrodka Kultury, świdnickim artystą-plastykiem Robertem Kuklą. Kontakt pod nr tel. 506859759.
/oprac. AN/
/materiały, zdjęcia: Świdnicki Ośrodek Kultury/