Strona główna Artykuł sponsorowany TimeTax – co warto wiedzieć o zwrocie podatku?

TimeTax – co warto wiedzieć o zwrocie podatku?

0

Rozliczenia podatku należy dokonać do określonego terminu do urzędu skarbowego. Jest to jedno z ważniejszych zobowiązań podatkowych, które musi uregulować każda osoba, która podlega opodatkowaniu. Można go dokonać przez Timetax. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo więcej.  

Rozliczenia podatku PIT – na czym polegają?

Termin PIT odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych. Podstawowy problem, jaki spotyka podatników to wybór odpowiedniej deklaracji. Rozróżnienie w tym wypadku nie jest trudne, ponieważ jest kilka podstawowych formularzy. Jednym z nich jest PIT 37, ten druk jest najpopularniejszy. Jest składany tylko przez podatników, którzy uzyskują dochody za ich pośrednictwem. Druk ten wypełniają osoby, które uzyskują dochód na podstawie umowy o pracę, albo umów cywilnoprawnych. Rozliczeniu podatku podlega też PIT 36. Składają go osoby, które osiągnęły przychód bez płatnika na przykład z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Poza tym istnieje też PIT-28, PIT-38.

Rozliczenie podatku z zagranicy?

Podatek dochodowy musi być również rozliczony z granicy. Dlatego jeśli pracuje się za granicą, to wynagrodzenie z danej pracy trzeba rozliczyć w Polsce. Do swojego zeznania należy dołączyć również PIT/ZG. Zwrot podatku z zagranicy jest możliwy po przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Trzeba przygotować wysokość wynagrodzenia oraz zaliczkę na pobrany podatek, kopie paszportu bądź dowodu, kartę podatkową, nazwy pracodawców, u których się pracowało oraz numer zagranicznego ubezpieczenia socjalnego.

W momencie, gdy nie posiadamy takich dokumentów, warto poprosić o to pracodawców, którzy mają obowiązek je wydać. Może przydać się nam to do zwrotu podatku. Kolejnym krokiem jest wypełnienie odpowiednich wniosków. Wnioski te są dostępne w zagranicznych urzędach bądź na stronach internetowych. Wnioski trzeba wypełnić zgodnie z instrukcją. Trzeba złożyć go w zagranicznym urzędzie skarbowym. Odzyskanie podatku może trwać od 3 do 6 miesięcy, zależne jest to od kraju oraz od urzędu. Urzędy przesyłają pieniądze na nasze konto bądź czekiem. Trzeba pamiętać, że zwrot podatku nie trafi na nasze konto polskie w banku. Pracując za granicą, możemy też uzyskać świadczenia socjalne czy inne zasiłki.

Zwrot z podatku z zagranicy – Holandia? 

Pracując legalnie w Niderlandach, można uzyskać zwrot podatku. Sytuacja jest analogiczna do tej w Polsce, zwrot otrzymuje się w momencie, gdy za granicą zapłaciliśmy więcej podatku niż powinniśmy. Zwrot z podatku można uzyskać do 5 lat wstecz, nawet wtedy, gdy przebywamy już w Polsce. Żeby uzyskać zwrot podatku z Holandii, powinniśmy posiadać takie dokumenty jak: jaaropgave, czyli karta podatkowa, którą holenderski pracodawca ma obowiązek dostarczyć do 31 stycznia. Ten dokument powinniśmy dostać od każdego pracodawcy, BSN/SOFI number to odpowiednik naszego NIP-u, czyli ubezpieczenie społeczne, które obowiązkowo nadawane jest każdej osobie, która pracuje oraz przebywa w Holandii.

W momencie nieposiadania formularza JAAROPGAVE konieczne może się okazać posiadanie paska wynagrodzenia-SALARIS. SALARIS to dokument, dotyczący paska wynagrodzenia. Ujmowana jest tam kwota wynagrodzenia oraz zaliczka na podatek. Taki pasek dostarczany nam jest podczas każdej wypłaty.

Na podstawie powyższych dokumentów należy wypełnić odpowiednie formularze. Wtedy możliwy będzie zwrot z podatku. Możemy się tym zająć sami bądź powierzyć to firmom zajmującym się odzyskiwaniem podatku zza granicy. Średni zwrot podatku wynosi kilkaset euro, a na trzeba czekać na niego  pomiędzy 3, a 6 miesięcy. Czas będzie krótszy, gdy poprawnie wypełniliśmy wszystkie dokumenty. Więcej informacji uzyskać można na https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-holandii/.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZacięta walka i emocje podczas zawodów w Tąpadłach [FOTO]
Następny artykułPrzeżyła obozy i marsz śmierci. Pojechała w zamian za siostrę. Historia Sali zamknięta w listach [FOTO]