Pasy klinowe wykorzystuje się praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Są to elementy niezbędne do prawidłowej pracy maszyn i wielu innych urządzeń. Wśród wszystkich rodzajów pasów, to właśnie klinowe są najszerzej wykorzystywane. Czy można je podzielić na podkategorie? Jakie są rodzaje pasków klinowych?
Jaka jest charakterystyka pasków klinowych?
Pasy klinowe wykorzystywane są do przenoszenia momentu obrotowego z koła pasowego, które znajduje się na jednostce zasilające, na koła pasowe urządzeń odbiorczych przełożenie. Odbywa się to dzięki tarciu, które wytwarzane jest przez pas i koło pasowe. Dzięki temu owy pas może zostać wsunięty na koło. Proces ten w znacznym stopniu ogranicza straty energii wywołane uślizgiem koła, a moment obrotowy może zostać przeniesiony. Przekrój pasów klinowych wygląda jak trapez, a jego konstrukcja sprawia, że gotowy element jest rozciągliwy i jednocześnie wytrzymały. Paski klinowe, które odpowiadają za przeniesienie napędu, składają się z kilku warstw. Pierwsza z nich to warstwa nośna, która wykonana jest z linek stalowych lub poliamidowych, które tworzą wzmocnienie pasa. Druga warstwa to warstwa podatna, wytwarzana z kauczuku lub z gumy. Trzecia natomiast to warstwa zbudowana na podstawie tkaniny i gumy. Warto zaznaczyć, że paski klinowe mogą występować w dwóch różnych wersjach – klasycznej i uzębionej. Ponadto w każdej z tych wersji jest jeszcze podział na wysokoprofilowe, o klasycznych profilach, zespolone i szerokoprofilowe z ciętymi bokami.
Co wyróżnia klasyczne paski klinowe?
Klasyczne paski klinowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle, a także w budownictwie i rolnictwie. Ten rodzaj pasków składa się z trzech warstw. Zadaniem pierwszej jest przenoszenie siły rozciągającej, drugiej jest minimalizowanie poślizgu na kole pasowym. Trzecia warstwa, która zbudowana jest z warstwy kryjącej odpowiada za zabezpieczeni paska przed wpływem czynników obniżających jego trwałość.
Jaka jest charakterystyka uzębionych pasków klinowych?
Paski klinowe uzębione to paski klinowe wysokoprofilowe, jak również wąskoprofilowe. Służą do pracy po dużymi obciążeniami i prędkościami obrotowymi. Należy również wiedzieć, że uzębienie zewnętrzne oraz wewnętrzne nie służą do przenoszenia obciążenia, ale za to mocno zwiększają elastyczność na powierzchniach bocznych pasa. Co istotne, owe uzębienie wpływa przede wszystkim na zmniejszenie tarcia wewnętrznego, występującego w warstwie ściskanej. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie odporności zmęczeniowej danego materiału.
/Artykuł sponsorowany/