W zależności od wprawiania w ruch belki gnącej ze stemplem i wywierania nacisku na obrabiany detal wyróżnia się pięć podstawowych typów pras krawędziowych, to jest:
- Krawędziarki mechaniczne – jest to najstarszy typ takich pras krawędziowych, w których było wykorzystywane koło zamachowe, które napędzał silnik elektryczny.
- Krawędziarki pneumatyczne – wykorzystują ciśnienie powietrza do poruszania belką tnącą ze stemplem. Są podobne do pras hydraulicznych, ale zazwyczaj mają mniejszy tonaż.
- Krawędziarki hydrauliczne – wykorzystują ciśnienie wywierane przez płyn hydrauliczny do przesuwania belki gnącej i dociskania stempla do obrabianego przedmioty. Są to prasy łatwe w obsłudze i bardzo wszechstronne.
- Krawędziarki serwo-elektryczne – umożliwia precyzyjne wykonywanie skomplikowanych projektów posiadających dużą liczbę szczegółów. Do napędzania belki gnącej użyto tu silnika elektrycznego. Są ciche, szybkie, ekonomiczne oraz zapewniają doskonałą powtarzalność produkcji.
- Prasa hybrydowa – wykorzystują silnik z szczelnym wałem, który połączony jest ze zbiornikiem płynu hydraulicznego. Wał steruje pompą tłokową, która generuje ciśnienie hydrauliczne wykorzystywane do przesuwania belki gnącej ze stemplem.
Takie prasy sterowane są numerycznie, co pozwala na ich nieustanną, precyzyjną pracę. W toku takiej eksploatacji może dochodzić do szeregu awarii. Można im zapobiec odpowiednio konserwując prasę. Warto kontrolować odpowiednie i regularne smarowanie oraz czyszczenie prasy krawędziowej. Podczas kontroli technicznej wykwalifikowani specjaliści oceniają stopień zużycia poszczególnych podzespołów. W trakcie serwisu pras krawędziowych bezproblemowo wymienia się użyte części na nowe. Naprawa pras krawędziowych wbrew pozorom nie jest zbyt trudną czynnością. Warto regularnie poddawać maszynę starannej kontroli stanu technicznego.
/Artykuł sponsorowany/