Strona główna Artykuł sponsorowany Sankcja kredytu darmowego, czyli co?

Sankcja kredytu darmowego, czyli co?

0

W dzisiejszych czasach korzystanie z kredytów staje się normą. Ludzie coraz częściej zaciągają kredyty na różne cele, w tym na zakup samochodów, mebli, sprzętu AGD czy remont domu. Gdy jednak kredytodawca nie dopełni wszystkich formalności, umowa kredytowa zawiera błędy lub niedozwolone klauzule, kredyt konsumencki może stać się darmowy. Co to znaczy? Czym jest sankcja kredytu darmowego? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Sprawdź, czy i Ty możesz skorzystać z takiej sankcji wobec swojego wierzyciela.

Kilka istotnych pojęć dotyczących sankcji kredytu darmowego

Nim przejdziemy do wyjaśniania sankcji kredytu darmowego i tego, jak o nią wystąpić, wyjaśnijmy kilka pojęć, które będą nam towarzyszyć w dalszej części artykułu. Są to:

  • kredyt konsumencki – to kredyt dla każdego konsumenta, który zamierza przeznaczyć środki na cele prywatne, czyli te niezwiązane ani z działalnością gospodarczą ani zawodową;
  • wierzyciel – to podmiot udzielający kredytu, czyli kredytodawca, najczęściej bank;
  • wierzytelność – to przedmiot zobowiązania, czyli środki pieniężne zwane kredytem, jakich wierzyciel na podstawie umowy kredytowej udziela kredytobiorcy;
  • kredytobiorca – to osoba zaciągająca kredyt, zwana także dłużnikiem;
  • umowa kredytowa – to dokument zawierający zbiór wzajemnych zobowiązań i odpowiedzialności w ramach udzielanego kredytu, dotyczący wierzyciela i kredytobiorcy.

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Choć sankcja kredytu darmowego brzmi, jakby dotyczyła specyficznego rodzaju kredytu nieobarczonego żadnymi opłatami, w rzeczywistości jest czymś innym. Sankcja kredytu darmowego to możliwość spłaty zobowiązania bez odsetek, prowizji czy innych opłat, których żąda kredytodawca. Zatem, choć samo słowo sankcja brzmi jak kara dla kredytobiorcy, w rzeczywistości jest stratą dla kredytodawcy.

Warto wiedzieć, że pojęcie sankcji kredytu darmowego nie bierze się znikąd, a wszelkie szczegóły na jej temat uregulowane są w Ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r., w treści art. 45.

Kiedy kredytobiorca może skorzystać z sankcji i spłacić kredyt bez wspomnianych kosztów?

Kiedy można się ubiegać o sankcję kredytu darmowego?

Nie można zapominać, że kredyt konsumencki to produkt bankowy i jak każdy produkt, ma przynosić określonych przychód dla sprzedawcy. Dlatego kredytowi towarzyszą dodatkowe koszty, takie jak prowizja za jego udzielenie i odsetki kapitałowe. Czasem banki oferują także ubezpieczenie do kredytu, które, chociaż nie jest bezpośrednio związane z produktem, może być warunkiem do otrzymania środków.

Jak już wspomniano, kredyt udzielany jest na podstawie umowy. Nawet bardzo szczegółowy dokument może jednak zawierać błędy lub klauzule niedozwolone przez prawo, a to tylko część sytuacji, w których kredytobiorca może wystąpić z sankcją wobec wierzyciela.

Kredytobiorca może ubiegać się o sankcję kredytu darmowego, gdy:

  • umowa kredytowa zawiera błędy działające na niekorzyść kredytobiorcy,
  • umowa kredytowa zawiera klauzule niedozwolone z punktu przepisów prawa,
  • umowa kredytowa nie zawiera informacji o kosztach związanych z jej podpisaniem,
  • kredytodawca nie określił zasad i terminów spłaty kredytu,
  • kredyt obarczają zbyt wysokie pozaodsetkowe koszty kredytu.

Jak ubiegać się o sankcję kredytu darmowego?

Z sankcji darmowego kredytu może skorzystać każdy kredytobiorca, który zauważy nieprawidłowości w samej umowie kredytowej lub w trakcie jej wykonywania. Aby się o nią ubiegać, kredytobiorca musi złożyć pisemne oświadczenie do banku, w którym domaga się możliwości spłaty kredytu bez odsetek.

Oczywiście bank, jako kredytodawca będzie starał się tego uniknąć i na wszelkie sposoby spróbuje udowodnić brak uchybień ze swojej strony lub też umniejszyć ich rolę. Dlatego kredytobiorca powinien postarać się o naprawdę rzetelne oświadczenie, w którym znajdą się konkretne argumenty do poparcia sankcji. Między innymi dlatego warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która dokładnie przeanalizuje dokumenty i oceni możliwość zwolnienia z kosztów kredytu należnych kredytodawcy.

Zwrot ubezpieczenia kredytu

Sankcja darmowego kredytu to nie wszystko. Przy jej okazji warto wspomnieć także o ubezpieczeniach, które banki traktują jako formę zabezpieczenia w kredycie konsumenckim. Banki bardzo często wymagają zawarcia umowy ubezpieczenia, zanim udzielą pożyczki kredytobiorcy. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach konsumenci mogą uzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu, a przynajmniej części środków. Możliwość uzyskania takiego zwrotu zachodzi, w chwili:

  • wypowiedzenia umowy kredytu przez bank,
  • wypowiedzenia umowy kredytu przez kredytobiorcę,
  • odstąpienia od umowy ubezpieczenia,
  • w chwili wcześniejszej spłaty kredytu.

Sprawdź, czy Twój kredyt konsumencki podlega sankcjom

Na koniec koniecznie musisz wiedzieć jeszcze o kilku kwestiach, bo choć sankcja kredytu darmowego może teraz brzmieć kusząco dla wielu kredytobiorców, to nie oznacza to, że kredytobiorca nie będzie musiał spłacić swojego zobowiązania. Mało tego, mimo zastosowania sankcji, kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty kosztów ustanowienia zabezpieczenia kredytu.

Trzeba wiedzieć, że o sankcję można ubiegać się maksymalnie do roku od dnia wykonania umowy. Jeśli nie masz pewności, że możesz z niej skorzystać, to kolejny powód, dla którego warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnych specjalizujących się w tego typu zadaniach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJaworzyna Śląska. W sobotę otwarcie nowego kompleksu sportowo-rekreacyjnego [FOTO]
Następny artykuł11. urodziny Galerii Świdnickiej z filmowymi superbohaterami