Strona główna Artykuł sponsorowany Nowe formy płatności – czy karty odchodzą do lamusa?

Nowe formy płatności – czy karty odchodzą do lamusa?

0

Polska jest jednym ze światowych liderów płatności bezgotówkowych, a z kart płatniczych możemy korzystać w niemal każdym sklepie. Ale dla wielu osób tradycyjny kawałek plastiku jest już przeżytkiem – wypierają je nowe rozwiązania, które często są znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Czy karty płatnicze rzeczywiście zostaną zastąpione przez nowe formy płatności? Jakie rozwiązania są obecnie najpopularniejsze?

płatnosc karta

Revolut

Na polskim rynku działa wiele zagranicznych banków oraz procesorów płatniczych, ale żaden z nich nie cieszy się taką popularnością jak Revolut. Polacy pokochali to rozwiązanie za wielofunkcyjność, niskie opłaty, prostotę oraz atrakcyjne bonusy na start. Wyjaśnijmy, co to jest Revolut i jak działa ten system płatności. Czy faktycznie jest on bezpieczny?

Revolut to angielski bank, który działa na arenie międzynarodowej. Oferuje szereg popularnych usług finansowych – klienci mogą prowadzić konta bankowe i wysyłać bezpłatne przelewy, korzystać z kart płatniczych oraz kredytowych, pożyczek i ubezpieczeń, a także inwestować w różne aktywa, w tym w kryptowaluty oraz instrumenty finansowe.

Z Revoluta możemy korzystać na co dzień, traktując go jak zwykły bank, ale usługa szczególnie przydaje się podczas wyjazdów za granicę. Firma bardzo tanie konta walutowe, a prowizje przy wypłacie z bankomatu są zaskakująco niskie. To właśnie ta ostatnia zaleta sprawiła, że Revoluta pokochali Polacy pracujący za granicą!

PayPal

PayPal to amerykańska instytucja finansowa, która pozwala na szybkie i wygodne wysyłanie pieniędzy do osób z całego świata. By przelać środki, wystarczy znać adres e-mail użytkownika. W większości przypadków płatności są darmowe, a za pomocą PayPala możemy też płacić za zakupy w wielu popularnych sklepach.

Warto rozważyć tę ostatnią opcję, bo serwis oferuje rozbudowany program ochrony kupujących, włącznie z możliwością cofnięcia wpłaty w razie oszustwa. Podczas korzystania z serwisu mogą pojawić się różne opłaty, ale przelewy między użytkownikami z Polski oraz wypłaty na polskie konta bankowe są zasadniczo całkowicie darmowe.

NFC

Większość telefonów jest wyposażona w moduł NFC, który pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych. To świetne i popularne rozwiązanie, ale warto pamiętać, że do telefonu możemy podpiąć właściwie dowolną kartę płatniczą lub kredytową, a także popularne ostatnio karty pozabankowe. W serwisie finansowym Redpilersi.pl można dowiedzieć się więcej na temat kart pozabankowych takich jak AXI Card. Co istotne, płatności za pomocą NFC są w pełni bezpieczne!

BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, który powstał w ramach współpracy większości banków komercyjnych. Niemal każdy z nas może z niego skorzystać – wystarczy posiadać konto w polskim banku oraz ściągnąć na telefon aplikację mobilną. To doskonałe i popularne rozwiązanie, choć trzeba uważać na licznych oszustów. Co warto wiedzieć na temat płatności BLIK-iem?

BLIK najczęściej przydaje się do wykonywania płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych. Wystarczy wejść w aplikację mobilną banku i wygenerować jednorazowy, sześciocyfrowy kod. Wpisujemy go na terminalu, a następnie akceptujemy transakcję w aplikacji. Co istotne, system BLIK pozwala też na darmowe wypłaty ze wszystkich polskich bankomatów, a także na szybkie i bezpłatne przelewy na telefon. Wystarczy, że znamy numer odbiorcy, a pieniądze dojdą na jego konto już w kilka sekund!

BLIK to przydatne i popularne narzędzie, które niestety często wykorzystują oszuści. Podszywają się oni pod pracowników banku lub wyłudzają kody przedpłacone BLIK, oferując nieistniejące przedmioty w serwisach ogłoszeniowych. Płacąc BLIK-em należy zachować ostrożność i upewnić się, że nie staniemy się ofiarą oszustwa!

Kryptowaluty

Choć o kryptowalutach najczęściej mówi się w kontekście inwestycyjnym, to w niektórych zakątkach internetu można nimi płacić. Zazwyczaj taką opcję oferują firmy związane ze światem internetu, np. hostingi czy sklepy z grami komputerowymi. Najpopularniejszą kryptowalutą wciąż jest Bitcoin, ale ze względu na duże koszty transakcyjne sprzedawcy korzystają z mikrotransakcji dokonywanych za pomocą sieci Lightning lub innych wirtualnych walut takich jak Ethereum, Ripple czy Stellar.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJak analizować oferty nieruchomości na sprzedaż? Praktyczne wskazówki dla kupujących
Następny artykułŚwietna frekwencja podczas szkolnych zmagań z „Królową Sportu” [FOTO]