Jakie funkcje pełni oświetlenie elewacji?
Warto sobie uświadomić, że oświetlenie elewacji to nie tylko kwestia estetyczna, czy widzimisię właściciela domu. Pełni ono określone funkcje, takie jak:
- bezpieczeństwo — odpowiednie oświetlenie zewnętrzne zdecydowanie wpływa na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa;
- ułatwianie poruszania się w okolicach domu — już samo szukanie kluczy po zmroku jest niekomfortowe i niewygodne, a kiedy ma się do tego ciężkie zakupy, to bez odpowiedniego światła jest to praktycznie niemożliwe,
- estetyka budynku — oprócz tych praktycznych aspektów, warto również zaznaczyć, że odpowiednie oświetlenie elewacji, takie jak lampy elewacyjne LED czy oprawy zewnętrzne pełnią funkcję dekoracyjną i sprawiają, że dom prezentuje się nienagannie także po zmroku.
O czym pamiętać wybierając oświetlenie elewacyjne?
Wybierając lampy elewacyjne LED oraz oprawy zewnętrzne, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Bardzo ważna jest klasa szczelności, która mówi o ochronie, chociażby przed ciałami stałymi, takimi jak: kurz czy drobiny pyłu oraz płynami — kropelkami wody lub większym jej strumieniem.
Wybrać można też takie lampy elewacyjne LED, które mają zamontowany czujnik ruchu. Nie dość, że są one idealne w sytuacjach, kiedy zapomina się zgasić światło, to jeszcze automatycznie się włączają, kiedy nie ma się możliwości samodzielnego zapalenia światła, np. niosąc na rękach dzieci czy zakupy.
Przy wyborze lamp elewacyjnych LED i opraw zewnętrznych nie można także zapominać o odpowiedniej barwie światła. Powinna być ona dobierana właściwie do stylu i designu nieruchomości. Przykładowo zabytki najczęściej podkreśla się barwą żółtą, a domy nowoczesne z wykorzystaniem światła chłodnego. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i mocno zależna od preferencji właścicieli domu.
Jakie oświetlenie elewacji wybrać?
Jedną z propozycji oświetlenia elewacji są kinkiety, które często wykorzystuje się do oświetlenia wejścia lub numeru danej posesji. Oprócz tego świetnie sprawdza się jako oświetlenie tarasowe. Inną możliwością jest zamontowanie lamp elewacyjnych LED w podbitce. Mogą to być proste w montażu LEDowe taśmy lub płaskie lampy, które umieszcza się w równych od siebie odległościach.
Newralgiczne miejsca, jak okolice drzwi wejściowych warto oświetlić przy pomocy opraw zewnętrznych i lamp z czujnikiem ruchu. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale przede wszystkim bezpieczne. Drzwi będą oświetlone za każdym razem, kiedy tylko będzie to potrzebne. Warto zaznaczyć, że najczęściej wybierane są lampy elewacyjne LED, z uwagi na energooszczędny charakter i estetyczne źródło światła.
Podsumowując, wybierając oświetlenie elewacyjne, należy zwrócić uwagę nie tylko na walory dekoracyjne, ale przede wszystkim praktyczne i użytkowe. Pozwoli to na wykorzystanie pełni potencjału oświetlenia zewnętrznego.
/Artykuł sponsorowany/