Strona główna Artykuł sponsorowany Co stanie się z Twoim OC w przypadku kradzieży samochodu?

Co stanie się z Twoim OC w przypadku kradzieży samochodu?

0
Kradzież auta to dosyć przykra sytuacja, której raczej nikt się nie spodziewa. W takim wypadku większość osób czuje się bezsilna i zupełnie nie wie, co powinno się dalej zrobić. Należy wobec tego zabezpieczyć się odpowiednio wcześniej, aby w razie takiego zdarzenia szybko i sprawnie podjąć skuteczne kroki.
fot. Unsplash

Najlepsze ubezpieczenie OC/AC – jak je odnaleźć?

Sporo kierowców waha się, na jakie konkretnie ubezpieczenie powinno się zdecydować. Wymaga to bowiem poświecenia nieco czasu na analizę różnych ofert i wybór najbardziej opłacalnego rozwiązania. Może w tym pomóc chociażby kalkulator OC/AC. Wystarczy jedynie wpisać kilka kluczowych informacji odnośnie posiadanego samochodu, takich jak model auta i rok jego produkcji, aby móc uzyskać wiarygodną informację odnośnie ceny. Przy poszukiwaniu OC najlepiej wybierać najtańszą ofertę, ponieważ jego zakres w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest dokładnie taki sam, natomiast w przypadku AC trzeba też zwracać uwagę na zakres udzielanej ochrony, czyli co konkretnie będzie ona obejmowała.

Czy ubezpieczenie OC obejmuje kradzież samochodu?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że OC niestety nie obejmuje takich sytuacji, jak kradzież pojazdu. Mowa tu zarówno o samym samochodzie, jak i o przedmiotach, które znajdowały się w środku w trakcie przestępstwa. Aby posiadać ochronę w przypadku tego typu wydarzeń, należy zdecydować się na dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie. Wiąże się to oczywiście z kolejnymi kosztami. OC obejmuje jedynie uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku drogowego, kolizji, wsiadania oraz wysiadania z auta. Mowa tu zarówno o szkodach materialnych, jak i o osobowych.

Sposoby na zabezpieczenie się przed skutkami kradzieży

Jedną z najlepszych decyzji, jakie da się podjąć, aby ustrzec się przed konsekwencjami kradzieży samochodu, stanowi wykupienie autocasco. Posiada ono bardzo zróżnicowany zakres, od którego zależy ostateczna cena. Istnieje możliwość na przykład pozyskania ochrony jedynie przed tym konkretnym zdarzeniem, co stanowi niezwykle korzystną opcję pod względem finansowym.

Warto wiedzieć, że auta warte więcej niż 10 tysięcy mogą być objęte obowiązkiem zamontowania dodatkowych zabezpieczeń, jeżeli chce się zainwestować w tego typu ubezpieczenie. Mowa tu chociażby o konieczności instalacji immobilizera. Urządzenie to ma za zadanie chronić przed niepowołanym uruchomieniem pojazdu, spowodowanym użyciem niewłaściwego kluczyka. W przypadku niektórych marek jest ono montowane fabrycznie. Jeżeli jednak kupuje się auto z drugiej ręki, to trzeba koniecznie sprawdzić, czy jego poprzedni właściciel go nie wymontował lub nie wyłączył, co mogło nastąpić z różnych powodów.

Co należy zrobić, jeżeli samochód został skradziony?

W przypadku kradzieży pojazdu najczęściej pierwszą reakcją jest ogromny szok i nie ma w tym nic zaskakującego. Jeżeli jednak emocje już osłabną, to należy podjąć działania, które doprowadzą do minimalizacji szkód. Przede wszystkim trzeba skontaktować się telefonicznie z policją i poczekać na przyjazd funkcjonariuszy. Będą bowiem musieli spisać zeznania. Następnie dokonuje się zgłoszenia formalnego, już na komisariacie.

Kolejny krok to skontaktowanie się ze swoim ubezpieczycielem. Dokonuje się tego niezwłocznie, maksymalnie dzień po kradzieży. Będzie on wymagał potwierdzenia zgłoszenia przestępstwa na policji, dlatego tak ważna jest kolejność wymienionych działań. Aby obowiązek dokonywania opłat pobieranych w ramach OC ustał, konieczne jest wyrejestrowanie samochodu w starostwie powiatowym.

Artykuł portalu Compero.pl oferującym bezpłatny kalkulator ubezpieczeń OC/AC.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKulturalne stypendia dla świdniczan przyznane
Następny artykułFleksitarianizm – coraz popularniejszy sposób odżywiania