Legalna praca za granicą rodzi ze sobą obowiązki. Nawet jeśli trwała krótki okres czasu. W Niemczech istnieje 6 klas podatkowych. Między innymi osoby zaliczane do klasy I nie muszą rozliczać się z Finanzamt. Natomiast zgodnie z niemieckim prawem status rezydenta podatkowego daje możliwość skorzystania z wielu ulg. Jak go uzyskać? Pierwszym warunkiem jest przebywanie w Niemczech dłużej niż 183 dni w roku i powiązania z najważniejszymi interesami życiowymi, tj. mieszkanie, posiadanie rodziny lub prowadzenie działalności gospodarczej. Rezydenci mogą korzystać m.in. ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub starać się o ulgi podatkowe. A jak wygląda sprawa z nierezydentami?
Nierezydenci podatkowi, czyli osoby, które pracowały w Niemczech krócej niż 6 miesięcy
Obowiązkiem rozliczenia się z Finanzamt objęci są rezydenci. Z kolei nierezydenci mają prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Rozliczenie podatku z Niemiec nie jest zatem dla nich obowiązkowe. Warto jednak pamiętać, że warunkiem otrzymania zwrotu podatku jest legalne zatrudnienie. Pracodawca odprowadza za pracownika składki na rzecz podatku dochodowego, którego nadwyżka może zostać zwrócona.
Polacy decydują się na ten krok, ponieważ jest to szansa na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, które w wielu przypadkach wynoszą nawet kilkaset euro. Decyzje wydawane przez urząd skarbowy w Niemczech są na ogół pozytywne, a czas oczekiwania na zwrot wynosi od 3 do 6 miesięcy. Potwierdzeniem wynagrodzenia jest tzw. karta podatkowa. To dzięki niej możliwe jest złożenie stosownych dokumentów w Finanzamt.
Zasiłek rodzinny na dzieci – Kindergeld. Komu się należy?
Po pierwsze, głównym warunkiem otrzymania Kindergeld jest posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego, a także meldunku z dzieckiem. Jednak, w przypadku tego drugiego warunku, dziecko może mieszkać w Polsce z drugim rodzicem, nawet jeśli rodzice są po rozwodzie. Kindergeld wypłaty powiązane są z ilością posiadanych dzieci:
- Kwota na pierwsze i drugie dziecko – 219 euro,
- Kwota na trzecie dziecko – 225 euro,
- Czwarte, piąte dziecko itd. – 250 euro.
Jest to jeden z lepszych zasiłków rodzinnych, z którego chętnie korzystają Polacy. Co jest równie istotne, jest możliwość otrzymywania zarówno Kindergeld, jak i polskiego 500 plus. W takiej sytuacji dodatek niemiecki jest pomniejszony o kwotę dodatku polskiego z racji tego, że oba programy zostały stworzone w tym samym celu. Niemiecki zasiłek rodzinny wypłacany jest do 18 lub 25 roku życia (dotyczy przedłużonej nauki).
/Artykuł sponsorowany/