Chcesz wyrejestrować samochód lub inny pojazd w wydziale komunikacji? Takie dążenie może być pojawić się w kilku sytuacjach, do których należy między innymi wyrejestrowanie auta po zezłomowaniu go, wywozie za granicę lub kradzieży. Zdarza się, że właściciel nie ma możliwości podjęcia takich działań osobiście. Wówczas może skorzystać ze wsparcia osoby trzeciej. Aby jednak to uczynić, musi przygotować dla niej upoważnienie do wyrejestrowania pojazdu. Wyjaśniamy, jak powinien wyglądać taki dokument i jakie informacje powinny się w nim znaleźć.
Zarówno w przypadku osobistego dopełniania procedur, jak i wówczas gdy zdecydujesz się przygotować upoważnienie do wyrejestrowania pojazdu dla innej osoby, musisz dochować terminów. Na wyrejestrowanie pojazdu masz 30 dni.
Czym jest upoważnienie do wyrejestrowania pojazdu?
Upoważnienie do wyrejestrowania auta to po prostu dokument, dzięki któremu część formalności wyznaczone osoba może dopełnić w imieniu innej. Kiedy taki dokument jest potrzeby? W wielu sytuacjach. Przykładem może być upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego lub właśnie omawiane upoważnienie do wyrejestrowania pojazdu.
Przepisy jasno mówią, że do zarejestrowania, wyrejestrowania lub przerejestrowania pojazdu niezbędne jest stawiennictwo w wydziale komunikacji właściciela i ewentualnie wszystkich współwłaścicieli pojazdu będącego przedmiotem składanego wniosku. Jeżeli którakolwiek z tych osób nie może pojawić się osobiście, trzeba przygotować upoważnienie dla jej pełnomocnika.
Można ułatwić sobie życie i wykorzystać idealny przy dokumencie, jakim jest upoważnienie do załatwienia spraw wzór dokumentu.
Upoważnienie do wyrejestrowania samochodu – najważniejsze informacje
W upoważnieniu do wyrejestrowania samochodu powinno znaleźć się kilka kluczowych informacji. Najważniejsze to:
- informacja na temat miejscowości i daty sporządzania upoważnienia,
- dane właściciela / współwłaściciela pojazdu: imię i nazwisko, PESEL, adres,
- dane pełnomocnika: imię i nazwisko, PESEL, adres, stopień pokrewieństwa,
- dane pojazdu,
- informacja, że wyznaczona osoba jest upoważniona do wyrejestrowania pojazdu.
Pamiętaj, że upoważnienie do wyrejestrowania pojazdu musi być własnoręcznie podpisane.
Upoważnienie a koszty
Jeśli upoważnienie zostało przygotowane dla osoby najbliższej, na przykład małżonkowi, rodzicowi, dziecku, rodzeństwu, jest bezpłatne. W innym razie trzeba zapłacić za nie 17 złotych.
/Artykuł sponsorowany/