Kto choć raz nie miał problemu z zawieszającym się laptopem, niech pierwszy rzuci kamieniem… Ta irytująca „złośliwość rzeczy martwych” dzieje się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie w trakcie pracy zdalnej, kiedy jesteśmy skupieni na ważnym projekcie czy w trakcie trzymającej w napięciu sceny z filmu. Albo co gorsza w trakcie gry online. Jakąkolwiek czynnością jesteśmy aktualnie zajęci zawieszanie się laptopa jest uciążliwe i uniemożliwia lub utrudnia dalsze jej wykonywanie. Jak więc zapobiec temu powtarzającemu się problemowi? Czy konieczna jest wizyta u informatyka? Dowiedz się, co może być tego przyczyną oraz w jaki sposób sobie z nią poradzić!
Zanieczyszczony wentylator – jedna z najczęstszych przyczyn
Zapewne wielu użytkowników laptopów przekonanych jest, że zawieszający się system ma związek z oprogramowaniem lub dyskiem twardym i jest to temat nie do rozwiązania dla laika. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że jedną z najczęstszych przyczyn jest zanieczyszczony wentylator. Posiadacze laptopów używają tych urządzeń mobilnie, kładą na sofie, transportują w torbie a co gorsza bez, kładą na kolanach itd. w ten sposób sprzęt zostaje narażony na oddziaływanie kurzu, wilgoci i brudu. Zanieczyszczenia dostają się do wentylatora, osadzają się na jego łopatkach uniemożliwiając prawidłową pracę a to wiąże się z przegrzaniem, skutkuje to nagłym zawieszeniem systemu. Jak temu zapobiec? Wystarczy regularne czyszczenie wentylatora.
Jak dbać o czystość wentylatora w swoim laptopie?
Jak wiadomo i w tej sytuacji lepiej „zapobiegać niż leczyć”, ale jeśli już do tego doszło producent popularnej marki Dell wyjaśnia, jak w bezpieczny sposób w warunkach domowych poradzić sobie z problemem na podstawie modelu Dell XPS.
- Zanim zabierzesz się do kolejnych czynności, koniecznie wyłącz laptop oraz odłącz od zasilania.
- Zacznij od przedmuchania kratek wylotu gorącego powietrza sprężonym powietrzem, jeśli winowajcą był drobny kurz powinno już pomóc.
- Jeśli zanieczyszczeń jest więcej, powinieneś wymontować układ chłodzenia i wyczyścić go poza urządzeniem.
- Idealnym narzędziem, jakiego możesz użyć do tych czynności, będą patyczki do uszu lub pędzelek.
Aby w przyszłości nie doprowadzić do kolejnych zanieczyszczeń, staraj się nie kłaść laptopa bezpośrednio na materiałowych podłożach, używaj dedykowanej podkładki chłodzącej i regularnie przedmuchuj wentylator.
Zbyt wiele otwartych programów – kolejna z najczęstszych przyczyn zawieszania się laptopa
Kolejna błaha przyczyna, o której możesz nie zdawać sobie sprawy, włączony odtwarzacz muzyki, przeglądarka internetowa, arkusz kalkulacyjny, a w międzyczasie rozmowa video? Tak wiele zadań na raz może nie udźwignąć nawet komputer, który może mieć nie wystarczającą moc obliczeniową lub za mało miejsca w pamięci, aby móc obsługiwać te wszystkie zadania w jednym czasie. Jeżeli zależy komuś na możliwości wykonywania tych wszystkich czynności jednocześnie, powinien pomyśleć nad zakupem nowszego modelu zaprojektowanego z myślą o wielozadaniowości, jaka jest konieczna w dzisiejszych czasach.
Programy zainstalowane na dysku C
Ostatnią przyczyną, którą możesz z łatwością zniwelować samodzielnie, jest złe umiejscowienie mniej ważnych programów. Sprawdź, co znajduje się na Twoim dysku głównym C, przenieś zbędne pliki i programy na inne dyski np. E, tym samym uwolnisz pamięć dla systemu operacyjnego.
/Artykuł sponsorowany/