Żywokost lekarski to roślina, która w medycynie ludowej znana jest także jako kosztywał czy żywiciel kości. Nazwa ta wzięła się stąd, że już w starożytności żywokost stosowano w przypadku urazów układu kostno-szkieletowego. Oprócz tego roślinę wyróżniają jeszcze inne właściwości prozdrowotne. Zobaczmy, czym charakteryzuje się żywokost i dlaczego warto go stosować.
Czym jest żywokost lekarski?
Żywokost lekarski jest rośliną wieloletnią, zaliczaną do rodziny ogórecznikowatych. Rośnie głównie w Europie (oprócz północnych i południowych krańców) oraz w Azji Środkowej aż po wschodnią Syberię. Czasem spotkamy go także w krajach Ameryki Północnej. W Polsce żywokost można spotkać na terenie całego kraju. Jest to popularna roślina, występująca przede wszystkim na obszarach rzek, jezior, stawów i na mokrych łąkach. Korzeń żywokostu stanowi substancję farmaceutyczną, która wykorzystywana jest w celach leczniczych.
Żywokost – skład
Żywokost to roślina, ceniona za bogaty skład. Ok. 15% substancji, znajdujących się w kosztywale stanowią związki śluzowe. Pozostałe składniki żywokostu to:
- alantoina (1,5%);
- garbniki (6,5%);
- kwasy wielofenolowe – chlorogenowy, kawowy, litospermowy;
- asparagina;
- skrobia;
- związki cukrowe;
- beta-sitosterol;
- aminokwasy;
- olejki eteryczne;
- sole mineralne (między innymi duża zawartość krzemu).
Pomimo dużej zawartości substancji prozdrowotnych żywokost zawiera także alkaloidy pirolizydynowe (m.in. echimidynę, likopsaminę i symfytynę). Są to substancje szkodliwe, mogące silnie uszkadzać wątrobę (wywołują zespół niedrożności zatokowej wątroby) i stymulować rozwój komórek nowotworowych. Z tego względu preparaty na bazie żywokostu przeznaczone są tylko do użytku zewnętrznego i nie należy przyjmować ich doustnie.
Właściwości żywokostu
W medycynie ludowej żywokost nazywany był między innymi „żywym gnatem”, co miało odnosić się do jego skutecznego działania na układ kostno-stawowy. Okłady z żywokostu przyspieszają tworzenie kostniny, co sprawia, że mogą być stosowane do:
- przyspieszania gojenia złamanych kości i zwichniętych stawów;
- leczenia otarć i stłuczeń;
- łagodzenia bólów reumatycznych i kręgosłupa;
- zmniejszania stanów zapalnych w ścięgnach;
- przyspieszania regeneracji przy kontuzjach sportowych;
- leczenia osteoporozy;
- wsparcia leczenia trudno gojących się ran, takich jak oparzenia, odmrożenia czy odleżyny;
- łagodzenia zmian, związanych z atopowym zapaleniem skóry.
Jak stosować żywokost?
Jak donosi portal ekspercki Zielares.pl: Preparaty na bazie żywokostu mogą być stosowane tylko zewnętrznie, w postaci okładów lub maści czy żelu. Ekstrakt z żywokostu przyspiesza procesy regeneracji tkanek. Roślina znalazła swoje zastosowanie także w produkcji kosmetyków, ponieważ przyczynia się zmiękczenia i nawilżenia skóry. Preparaty na bazie żywokostu mogą być stosowane także do przygotowania odprężających kąpieli. Celem takiego działania jest zapewnienie ulgi w stanach nadmiernego napięcia mięśniowego, żylakach, wrzodach i różnego rodzaju dolegliwościach bólowych.
Żywokost – przeciwwskazania
Ze względu na zawartość toksycznych substancji żywokostu nie należy przyjmować doustnie. Preparaty z ekstraktem z żywokostu przeznaczone są tylko do stosowania zewnętrznego w formie maści, okładów, nalewek czy past. Nie należy nakładać produktów z żywokostem na uszkodzoną skórę, a cała kuracja nie powinna trwać dłużej niż przez 6 tygodni w ciągu roku. Produktów z żywokostem nie zaleca się kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz dzieciom do 3 roku życia.
Zaleca się, aby stosowanie preparatów ziołowych z żywokostem zawsze skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Specjaliści ułatwią dobór odpowiedniego preparatu roślinnego, który w najwyższym stopniu odpowie wymaganiom i potrzebom pacjenta. Podczas stosowania kosmetyków i produktów na bazie żywokostu należy dokładnie przestrzegać załączonych przez producenta instrukcji stosowania lub zaleceń lekarza.Żywokost lekarski to dość popularne zioło, doskonale znane w medycynie naturalnej. Przy odpowiednim stosowaniu tej substancji można wykorzystać jej właściwości lecznicze w celu szybszego powrotu do zdrowia po urazach.
/Artykuł sponsorowany/