Masz w sobie żyłkę przedsiębiorcy? Nie wyobrażasz sobie pracy na etacie u nielubianego szefa? Chcesz rozwijać swój biznes w oparciu o sprawdzony pomysł? Jeżeli choć na jedno z tych pytań udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej – jesteś w dobrym miejscu!
- Czym jest franczyza?
- Jak z reguły wygląda umowa franczyzy?
Czym jest franczyza?
Franczyza opiera się na prowadzeniu swojego biznesu pod czyjąś marką. Możesz korzystać ze sprawdzonego modelu działania opierając się na czyimś know-how. W praktyce takie firmy są niezależnymi przedsiębiorstwami, które muszą jednak działać według reguł określonych przez franczyzodawcę. Zastosowanie się do takiego modelu biznesowej ma swoje blaski i cienie. W praktyce jednak obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z określonymi standardami powinien ułatwić odniesienie sukcesu w branży. Dzięki temu, że poszczególne franczyzy są finansowo odrębnymi jednostkami – możesz także uczyć się w praktyce wszelkich niuansów związanych z prowadzeniem swojego biznesu. Rynek franczyzy jest naprawdę zróżnicowany i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeżeli zatem czujesz, że franczyza to Twój pomysł na życie – zacznij analizować dostępny katalog franczyz.
Jak z reguły wygląda umowa franczyzy?
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o tym, że przed podpisaniem umowy franczyzy konieczna jest wnikliwa analiza dokumentu. Zazwyczaj w takiem umowie można przeczytać o tym że franczyzobiorca wnosi opłaty bieżące – to opłata marketingowa i opłata wstępna. Siła franczyzy przynosi korzyści obu stronom – pozwala rozszerzać działalność marki. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej konieczne jest także odprowadzanie stałej opłaty oraz marży od sprzedaży. W zamian działając w ramach sieci franczyzodawcy możesz oczekiwać stałej pomocy handlowej, która przysługuje wszystkim poszczególnym franczyzobiorcom. Jeżeli wcześniej nie działałeś jako przedsiębiorca – z pewnością używanie znaku towarowego franczyzodawcy będzie budziło skojarzenia z profesjonalizmem reprezentowanym przez markę. Jak widać konieczność ponoszenia opłat jest równoważona benefitami, które się z tym wiążą oraz przekazaniem całego know-how. Warto przy tym także śledzić informacje na stronie: https://franczyzawpolsce.pl/aktualnosci/.
Powyższy poradnik powinien dostarczyć Ci podstawowych informacji dotyczących franczyzy i zalet wynikających do wejścia w ten system. Widzisz się w roli przedsiębiorcy? Skorzystaj zatem z dostępnych możliwości i daj sobie szansę rozwoju bazując na sprawdzonym pomyśle i czerpiąc korzyści z dostępnego know-how.
/Artykuł sponsorowany/