Strona główna Artykuł sponsorowany Elementy poprawnie napisanej instrukcji eksploatacji

Elementy poprawnie napisanej instrukcji eksploatacji

0

Instrukcje Bezpieczeństwa i Eksploatacji to niezwykle ważny środek organizacyjny w zakładach i przedsiębiorstwach, dotyczący bezpieczeństwa miejsca pracy i instalacji. Należy dołożyć wszelkich starań, aby były prawidłowo i jasno napisane. Czym zatem jest instrukcja eksploatacji i co powinna zawierać, zwłaszcza, jeśli dotyczy stanowiska pracy w miejscu zagrożonym wybuchem?

Czym jest instrukcja eksploatacji?
Instrukcja eksploatacji to zbiór procedur, omawiających zasady bezpiecznego wykonywania czynności w miejscu pracy, zwłaszcza przy urządzeniach energetycznych. Opracowuje się ją na podstawie rozporządzeń, norm i przepisów a także dokumentacji techniczno-ruchowej producenta maszyn. Może dotyczyć jednego obiektu lub grupy urządzeń energetycznych i jest skierowana do: kadry kierowniczej, specjalistów, służb dozoru a także pracowników, wykonujących wszelkie prace przy urządzeniach. Dobrze napisana instrukcja eksploatacji urządzeń energetycznych z pewnością pomoże wyeliminować zagrożenia wybuchem, stanowiące ogromne niebezpieczeństwo dla pracowników i obiektu.

Co instrukcja powinna zawierać?
Obowiązek dysponowania instrukcją eksploatacji został narzucony na przedsiębiorców Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. (poz. 492 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych i instalacjach). Zgodnie z tym rozporządzeniem powinna zawierać:

  •         charakterystykę urządzeń energetycznych
  •         opis układów automatyki, sygnalizacji, zabezpieczeń i sterować a także pomiarów
  •         schematy, wykresy i rysunki zgodnie z obowiązującym nazewnictwem
  •         opis czynności tj. uruchomienie, obsługa i zatrzymanie urządzenia energetycznego
  •         sposób postępowania w sytuacji wystąpienia awarii urządzenia bądź jakichkolwiek zakłóceń w jego pracy
  •         wymagania odnośnie konserwacji, napraw i remontów urządzeń energetycznych a także terminy ich przeprowadzania
  •         wymagania BHP i ppoż. dla danej grupy urządzeń energetycznych i obiektów
  •         identyfikację potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia zarówno ludzi jak i środowiska naturalnego
  •         wymagania odnośnie środków ochrony zbiorowej lub indywidualnej, zapewnienia łączności i asekuracji a także innych organizacyjnych oraz technicznych środków ochrony
  •         plan organizacji prac eksploatacyjnych.

Może zawierać również inne wytyczne, np. związanie z miejscem instalacji konkretnego urządzenia energetycznego.

W jaki sposób napisać instrukcję eksploatacji rozdzielnicy niskiego napięcia?
Instrukcja eksploatacji rozdzielnicy niskiego napięcia musi być napisana z należytą starannością o każdy szczegół. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z zakresem czynności eksploatacyjnych, wykonywanych na opisywanym urządzeniu oraz z normami i przepisami, którym urządzenie podlega. Ponadto należy zgromadzić schematy instalacji i DTR producentów a także przeprowadzić wywiad z personelem i pracownikami technicznymi. Należy również wykonać inspekcję miejsca zainstalowanego urządzenia i zidentyfikować zagrożenia.

Za brak instrukcji eksploatacji PIP może nałożyć mandaty karne. Aby do tego nie dopuścić, warto zlecić opracowanie instrukcji eksploatacji urządzeń energetycznych Instytutowi Bezpieczeństwa Technicznego.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułGmina Żarów. Strażacy w stanie gotowości, ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe [FOTO]
Następny artykułProkuratura wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny wyłowionego z Bystrzycy. Zabezpieczono kajak