Frezowanie CNC to rozwiązanie, które daje wiele możliwości w firmach. To niezwykle wydajna metoda obróbki skrawaniem, która polega na oddzieleniu warstwy materiały z użyciem obracającego się narzędzia. Obrabiarka jest nazywana w tym wypadku frezarką. Co ciekawe, frezowaniem możemy obrabiać płaszczyzny, koła zębate, czy też powierzchni krzywoliniowe. Frez ma za zadanie wykonać obrotowy ruch skrawania, a przedmiot z kolei wykonuje ruch posuwowy pod względem freza. Zęby freza wchodzą w materiał i zdejmują z niego wióry. Czym cechuje się frezowanie? Co warto wiedzieć? Czy ta metoda jest zarezerwowana jedynie dla drewna?
Frezowanie CNC
Pamiętajmy o tym, że frezowanie CNC dotyczy przeróżnorodnych materiałów. Najczęściej specjaliści frezują drewno, jednak można też zastosować inne materiały:
- stal,
- żeliwo,
- tworzywo sztuczne,
- metal,
- aluminium.
Możliwości są w tym wypadku bardzo zróżnicowane. Istnieje kilka technik frezowania, które dzielą się ze względu na rozmieszczenie ostrzy. Wyróżniamy techniki frezowania kształtowego i walcowego. Inny podział odnosi się do sposobu poruszania się ostrzy. Wtedy mówimy o frezowaniu współbieżnym lub przeciwbieżnym. W tym pierwszym obrabiany przedmiot i ostrze poruszają się w tym samym kierunku.
Obróbka skrawaniem
Warto zauważyć, że najczęściej obrabianym materiałem jest drewno. Jest to bardzo wdzięczny materiał, który daje wiele możliwości. Frezowanie CNC pozwala wydrążyć w drewnie różne wnęki, żłobienia, wzory i elementy dekoracyjne. Plusem jest łatwość obróbki, gdyż drewno jest dosyć miękkie. To sprawia, że frezowanie na szeroką skalę stosuje się do skrawania mebli.
Jeśli chodzi o rodzaj danej frezarki, jest on zależny od obrabianego materiału. Drewniane elementy wymagają użycia frezarki dolnowrzecionowej lub górnowrzecionowej. Urządzenia dają możliwość przycinania płyt drewnianych i wydrążania rowków. Frezarka do naroży pozwala z kolei odcinać naddatki płyt i zaokrąglać krawędzie.
Frezowanie CNC – zalety
Jakie zalety ma frezowanie CNC? Usługi tego typu sprawiają, że skorzystamy nawet ze skomplikowanych kształtów elementu obrabianego. Doskonała precyzja jest mile widziana. Metoda sterowania komputerowego urządzeń numerycznych jest tutaj zautomatyzowana, co pozwala sprawnie uzyskać pożądane efekty. Takich rezultatów nie daje sterowanie manualne. Najważniejszymi zaletami frezowania CNC są z pewnością:
- zachowanie dokładności,
- powtarzalność elementów, bez ryzyka obniżenia jakości produkcji,
- doskonałe odwzorowanie założeń projektu,
- elastyczność linii produkcyjnej,
- ograniczenie zużycia materiały za pomocą odpowiednich parametrów,
- uniwersalne zastosowanie – do drewna, metalu, stali i tworzyw sztucznych.
Podsumowując, warto stwierdzić, że frezowanie CNC nie jest jedynie zarezerwowane do drewna. Na rynku znajdziemy sporo usług dotyczących frezowania, które dopasujemy do swoich wymogów. Obróbka skrawaniem pozwala w krótkim czasie dać zadowalające efekty pracy nowoczesnej i wydajnej frezarki.
/Artykuł sponsorowany/