Strona główna Artykuł sponsorowany Wakacje z rowerami. Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Wakacje z rowerami. Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

0

Lato, piękna, słoneczna pogoda oraz otaczająca nas soczysta zieleń zachęca do aktywnego wypoczynku. Myśląc o wakacjach zarówno nad morzem, jak i w górach warto pomyśleć również o zabraniu ze sobą rowerów. Z pewnością, niezależnie od wyboru miejsca odpoczynku, nie zabraknie malowniczych tras rowerowych, na których będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki. Przewożąc jednoślady powinniśmy jednak zadbać o odpowiedni bagażnik rowerowy. Który najlepiej wybrać?


Bagażniki rowerowe i ich rodzaje
Zwiedzanie na rowerze może stać się niezapomnianą atrakcją podczas naszego urlopu. W Polsce mamy mnóstwo świetnych szlaków rowerowych zarówno w przypadku nadmorskich okolic, jak i górskich klimatów. Tak spędzony czas nie tylko poprawia naszą aktywność fizyczną i jest dla nas zdrowy, ale też daje pewne urozmaicenie wakacji. Nie zapominajmy też o tym, że turystyka rowerowa daje szansę na zupełnie inne doznania krajoznawcze i podziwianie przyrody, wspaniałych widoków z odmiennej perspektywy. Jeśli więc wybieramy się na wakacje samochodem i zdecydowaliśmy się właśnie zabrać ze sobą rowery warto zainwestować w bagażnik rowerowy. Na rynku znajdziemy ich kilka typów – bagażnik na dach, bagażnik na hak oraz bagażnik na klapę samochodową. Wszystkie są dopuszczone do stosowania w ruchu drogowym i bezpiecznie, jeśli je odpowiednio użytkujemy. Przekonaj się – czym poszczególne rodzaje bagażników się wyróżniają i który może okazać się dla nas najlepszym rozwiązaniem?

Dachowe bagażniki rowerowe
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań montażu rowerów na samochodzie są dachowe bagażniki rowerowe. Jest to też w przypadku kupna sprzętu niewielki wydatek. Pojedynczy uchwyt można bowiem nabyć już za niecałe 100 zł. Oczywiście należy również przewidzieć belki i relingi dachowe. Jeśli więc ich nie posiadamy, będzie się to wiązało z dodatkowym kosztem. Oprócz kwestii finansowych z pewnością bagażnik rowerowy na dach należy również do najprostszych rozwiązań. Jest to bowiem nieskomplikowana konstrukcja, składająca się z rynny – szyny na rower oraz niezbędnych do mocowania uchwytów. W ofertach sklepów znajdziemy zarówno pojedyncze bagażniki rowerowe na dach, jak i komplety przeznaczone do przewozu dwóch lub czterech rowerów. Dodatkowo w niektórych możemy również liczyć na zabezpieczenia np. przed kradzieżą rowerów, dzięki zamontowanym zamkom. Bagażnik rowerowy na dach ma też jeden spory plus. Po jego zamontowaniu pozwala bowiem na swobodne użytkowanie przestrzeni bagażowej i dostęp do klapy samochodowej. Podczas jazdy jest jednak głośniej – hałas wywołany jest oporem przewożonego na dachu sprzętu. Nasz podróż może być też droższa – ponadprogramowe obciążenie i montaż na dachu może zwiększyć zużycie paliwa. Samo zamieszczenie rowerów na dachu jest też nieco kłopotliwe i wymaga od nas siły. Należy też zachować szczególną ostrożność przy montażu, by nie uszkodzić karoserii naszego auta. Podczas instalacji konieczne jest sprawdzenie – czy prawidłowo umieściliśmy rowery i zapieliśmy uchwyty – co jest gwarancją bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Pod tym względem zwracajmy również uwagę na prędkość – wielu bowiem producentów zaleca mniej dynamiczną jazdę z rowerami na dachu.

Bagażnik rowerowy na hak lub na klapkę samochodową
Jeśli zrezygnowaliśmy z montażu rowerów na dachu samochodu, możemy zdecydować się jeszcze na dwa rozwiązania – bagażnik rowerowy na hak lub na klapę samochodową. W przypadku wyboru bagażnika montowanego na hak holowniczy z pewnością jest to rozwiązanie wygodne i mniej wymagające przy umieszczaniu w nim rowerów. Dodatkowo również okazuje się bardziej ekonomiczne – bagażnik montowany z tylu samochodu, nie powoduje zwiększenia spalania i ponadprogramowego zużycia paliwa, co w obecnej sytuacja szalejących cen na stacjach paliw może okazać się dla nas kluczową kwestią. Nie zapominajmy jednak o kilku innych specyfikacjach, którymi powinniśmy kierować się wybierając odpowiedni dla siebie bagażnik rowerowy na hak. To przede wszystkim – możliwość odchylania, by móc skorzystać z bagażnika, sposób montażu, wagę i materiał platformy czy chociażby zabezpieczenia antykradzieżowe. Gdy nie posiadamy haka w aucie możemy zdecydować się też na bagażnik rowerowy na klapę samochodową. Pamiętajmy jednak, że kształt nadwozia naszego samochodu musi umożliwiać jego montaż. W większości wypadków nie zakrywa on tablicy rejestracyjnej i świateł, ale całkowicie niemożliwe jest otwarcie i korzystanie z bagażnika. Ze względu na swą mniejszą stabilność, zalecany jest też najczęściej na krótszych dystansach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułW Świdnicy walczyli o medale mistrzostw Dolnego Śląska [FOTO]
Następny artykułŚwięto „królowej sportu” w Świdnicy